Meg: Derinlerdeki Dehşet

Aksanına bayıldığımız aktör Jason Statham'ın yeni filmi The Meg ülkemizde de görücüye çıktı. Biz de inmeden kritiğimizi yapalım da eksik kalmayalım dedik.


meg

Çin – ABD ortak yapımı olan, yönetmenliğini Jon Turteltaub‘un yaptığı “Meg: Derinlerdeki Dehşet” (orginal title: The Meg) filminin başrollerinde, Londra doğumlu bir  İngiliz Jason Statham ve Wuchang doğumlu bir Çinli Bing Bing Lee yer alıyor.

The Meg‘de dünyanın düz olduğuna inanıldığı dönemlerden kalma Jaws‘ın büyük büyük büyük dedelerinin sonuncusu bize dişlerini gösteriyor. 20 – 26 metre uzunluğundaki bir köpek balığı türü olan Megalodon’un (Meg) iki milyon yıl önce neslinin tükendiği zannediliyordu. Elbetteki filmde. İnşallah zan değil, gerçektir.

Steve Alten‘in romanından uyarlanan filmde, Jason Statham “deniz dibinden insan kurtarma” uzmanı olarak karşımıza çıkıyor. Filmin güçlü öğelerinden biri elbetteki Jason Statham, diğeri ise çekim kalitesi. Yönetmen Jon Turteltaub özel efektlerin tüm imkanlarından faydalanarak Meg’in dehşet dolu anlar meydana getirmesini ekrana yansıtma konusunda iyi iş çıkarıyor.

Ancak ve maalesef sinema tarihinde özel bir yeri olan Steven Spielberg’ün yönettiği Jaws kadar gerilim dozu yüksek, sürükleyici bir yapım beklememenizi tavsiye ederim.

Türünün yok olduğu sanılan devasa büyüklükteki bir köpek balığı (tam olarak bildiğimiz manada bir köpek balığı değil) Pasifik Okyanusu‘nun bilinmeyen, en derin noktalarından birinde kurtarma operasyonu gerçekleştiren bir ekibe saldırır.

Aradan beş yıl geçtikten sonra bu kez uluslararası araştırma programı kapsamında görev alan başka bir ekibe saldıran Megalodon adındaki tarih öncesinden kalma devasa köpek balığı karşısında, denizaltı kurtarma uzmanı Jonas Taylor’ı (Jason Statham) bulacaktır. Taylor, dünya üzerindeki en büyük yokediciyle tekrar yüzleşmek ve hayatını riske atarak, dünyayı kurtarmak zorunda alacaktır.

Filmde ki Jason Statham‘ın varlığı, filmin korku-gerilim türüne ister istemez aksiyonu da otomatik olarak ekliyor. Filmin konusunun çok fazla bir derinliği olmamasına rağmen, hem ABD hem de Çin günümüz sinema teknolojilerinin israf edilir derecede fazla kullanılmasından olsa gerek kendinizi etkileyici bir gerçeklik algısı içinde buluveriyorsunuz.

Bugün itibariyle imdb puanı 6.1 olan ve 105.083.261 $  gelir elde eden Meg: Derinlerdeki Dehşet haftasonu planlarınız arasında hiç de kötü durmaz. İyi seyirler!


Orjinal Yazar

SizveBiz Blog Editörü | İronist | Sinema | Tv | Dizi | Eleştirmen

Ciddi Şakacı | Empati Uzmanı | İnsancıl Bir Hayvansever

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri