Laurel İle Hardy Geri Dönüyor

Laurel ile Hardy 28 Haziran 2019'da ülkemizde gösterime girecek.


LAUREL ile HARDY GERİ DÖNÜYOR  

Orjinal adı Stan & Ollie olan, Amerikalı ünlü komedi ikilisi Stan Laurel ve Oliver Hardy’nin hayat hikayesini konu edinen film 28 Haziran’da Türk hayranları ile bulaşacak. Elbette ki benim de aralarında olduğum, yaş almış hayranlarıyla buluşacak. 1920’li yıllarda beraber çalışmaya başlayan, dünyanın en iyi komedi ikilisi olarak bilinen Stan Laurel ve Oliver Hardy 106 filmde birlikte rol almışlardır. İlk komedi ikililerinden olan Stan Laurel ve Oliver Hardy’nin hayatının anlatıldığı filmde Steve Coogan Stan Laurel’i canlandırırken John C. Reilly ise Oliver Hardy’e hayat veriyor. 1953 yılında çıktıkları son turnenin ele alındığı filmde ikilinin kariyer yolculuklarının yanı sıra özel hayatlarına ve yaşadıkları sıkıntılara da yer veriliyor. İkilinin eşleri Lucille ve Ida rollerinde Shirley Henderson ve Nina Arianda‘yı gördüğümüz filmin yönetmen koltuğunda Jon S. Baird oturuyor.

Ülkemizde “Şişko ile Sıska” adıyla bildiğimiz ikili, sessiz sinema döneminde adlarından söz ettirmeye başlamışlardır. Ancak ünlerinin artması, sesli sinema dönemine denk gelmektedir. Sinemaya sesin girmesi ile görsel mizahtan sözlü güldürü sanatına geçilmesi ile geniş bir hayran kitlesine sahip olmuşlardır. Stan Laurel ve Oliver Hardy 1927 yılından itibaren, Wives ve Duck Soup filmlerinde ilk kez birlikte rol aldılar. Bu filmlere seyircinin gösterdiği ilgi, Roach Stüdyoları yöneticisi Leo McCarey’nin dikkatini çekti ve ikilinin bir arada çalışmalarına karar verilerek Laurel & Hardy filmleri böylece çekilmeye başlandı. 1932 yılında Oscar akademi ödülü kazanan filmleri, The Music Box adlı kısa filmleridir. Son filmlerini ise Fransa’da 1950 ve 1951 yılında, perdeye veda etmeden önce yapmışlardır.

Zayıf olan Stan Lourel; çocuksu, beceriksiz, bir sorunla karşılaştığında gözlerini kırpıştırıp, hıçkırarak ağlamaya başlayan bir tipe hayat veriyordu. Şişman olan Oliver Hardy ise; kendini daha zeki buluyor, Lourel’a sinirlenip otoriter, kibirli tavırlarıyla liderlik taşıyor ama sonunda hep gülünç durumlara düşüyordu. Hayatını sinemaya adamış ikilinin duygu yüklü hayat hikayesini konu alan Laurel & Hardy, 28 Haziran’da vizyonda. İyi seyirler!


Orjinal Yazar

SizveBiz Blog Editörü | İronist | Sinema | Tv | Dizi | Eleştirmen

Ciddi Şakacı | Empati Uzmanı | İnsancıl Bir Hayvansever

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri