Siz Ve Biz BLOG

Kına Gecesi mi Bekarlığa Veda mı?

3 dakikada okuyabilirsiniz


39
9 Paylaşım, 39 Beğeni
bekarlığa-veda

“Kınayı getir aney, kınayı getir aney” dizeleri mi yoksa Kop kop dımtıs dımtıs mı? Son yılların yeni olmaktan çıkan trendi Bekarlığa Veda Gecesi ile yüzyıllardır süregelen geleneklerimizden kına gecesi arasındaki farklara bir göz atalım istedik. Bakalım hangisi daha cazip?

Mekan

kın

Kına gecesinin mekanı yaz aylarında kız evi önü kışın mütevazi bir düğün salonu olurken bekarlığa veda gecesinin mekanı disco ya da o gün için sadece gelin ve davetlilerine tahsis edilecek kafenin bodrum katındaki bar alanıdır.

Kıyafet

bcaacdaddabffb

Kına gecesinin kırmızı bindalları, kınaları, Bekarlığa Veda Gecesinde yerini en şuh kıyafetlere ya da gelinin muzur arkadaşı tarafından alınan hizmetçi kostümüne bırakır. Deri, kelepçe ve kırbaç da işin içine karışabilir; ne de olsa bekarlığın son demleri…

Konsept

eskilerden bizlere miras kina gecesi adetleri

Kına gecesinin konsepti bellidir. Gelin önce güzelce oynatılır sonra bir güzel de ağlatılır. Ağlamayan geline erkek delisi, ne meraklıymış evlenmeye gibi yaftalar yapıştırılır ve herkes evine dağılır. Bekarlığa Veda’da ise konsept tamamen geline bağlıdır. Geceyi basacak erkek hizmetçi mi, zenne mi yoksa Biscolata erkeği mi olacak; buna sadece gelin karar verir.

Müzik

cropped kcbna gecesi

Kına gecesinde yazının başında da mırıldandığımız Kınayı getir aney’den Yüksek yüksek tepelere kadar envai çeşit gelin ağlatma amaçlı anne ile kızın aynı evde son gecesi olacağına dair temalı şarkılar, türküler okunurken Veda gecesinde bunların esamesi okunmaz. Çünkü gelin çılgınlar gibi dımtıs dımtıs eşliğinde eğlenir.

Davetliler

o kghcgaedverhqcivcr

Kına gecesinin davetlileri mahalleli teyzeler, halalar, ablalardır. Yani düğüne gelecek herkes kına gecesindedir. Bekarlığa veda gecesinde davetliler sadece gelin hanımın en yakın kız arkadaşlarıdır. Görümce ve elti bile giremez. Zaten girmesinler de fitne fesatın tohumları…

İkramlar

Bekarlığa Veda Partisi

Kına gecesinin davetlilere ikramı, önüne bağlanan bohçayla herkese küçük bir çay bardağı ya da avuçla verilen “Kına Çerezi” ve plastik bardaklara konulmuş kola veya sarı gazozdur. Bekarlığa veda gecesinde ise bistro masaları dolduran şaraplar, votkalar ve mezelerdir.

Gelin Damat Tarafları

Kına Gecesi mi Bekarlığa Veda mı?

Kına gecesine gelin ve damat beraber katılabilirken; veda gecesi sadece ve sadece geline özgürdür. Erkek ise gelinden gizli olarak gece kulübüne gidebilir ve striptiz seyredebilir. Her iki tarafta bu gecenin ayrıntılarını evlilikleri boyunca saklı tutacaktır.

Fotoğraf

kınadüğünkınagecesikapısüsüanıçerçevefotoğrafçekimiçerçevekınataçkınatepsisikınaduvakigelindamatkadehitakıkurdelasınikahşekeri

Kına gecesinde ve sonrasındaki düğünde de devam edecek fotoğraf çekme merasimi yaşanır. Önüne gelenle fotoğraf çektirilir. Hepsi de sarılır öper; ancak veda gecesinde telefon ve fotoğraf makinesi yasaktır. En fazla eğlence başlamadan önce bir selfie alınır, sonrası tamamen o dört duvar arasındadır.

Renkler

maxresdefault

Kına gecesi gelinin ve çevresindeki her şeyin kırmızıya boğulduğu bir geceyken; bekarlığa veda gecesinde kıyafetlerin seçimleri, dekolteleri, renkleri tamamıyla gelinin hayal gücüne kalmıştır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

39
9 Paylaşım, 39 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Güldüm Güldüm
1
Güldüm
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Smyrna

Efsane

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın