içinde

İstanbul’a Yakın Huzur Veren 3 Güzel Orman

Merhaba Sizvebiz ailesi. Sizvebiz’e ilk yazışımız ve bundan dolayı biraz heyecanlıyız. Uzun zamandır bir içerik kaleme almayı düşünüyorduk fakat kendi bloğumuza kendimizi kaptırmaktan açıkçası zaman bulamadık.

İstanbul’da yaşayanların bir çoğu şehrin karmaşasından ve gürültüsünden sıkılmış vaziyette. Yoğun geçen mesailer ve yaşam şartları bir çoğumuzu ciddi anlamda yormakta.Birde yetmezmiş gibi Korona gibi bir virüs başımıza musallat oldu.

Peki bu yorgunluğumuzu ve bıkkınlığımızı nasıl gidereceğiz? Bu sorunun cevabı tabi ki de doğa ile bütünleşmek. O halde fazla uzatmadan doğa ile bütünleşebileceğiniz İstanbul’a Yakın Birbirinden Huzur Dolu 3 Ormanı sizlere tanıtalım.

Sizlerde yorumlar kısmından, doğa ile bütünleşebileceğimiz ve nefes alabileceğimiz yerleri belirtebilirsiniz.

1. Aydos Ormanı – Kartal

Listemizin birinci sırasında, Anadolu Yakasında yer alan Aydos Ormanı var. Kartal ve Sultanbeyli sınırları içerisinde yer alan orman özelikle sıcak günlerde dolup taşıyor. Geniş bir alana yayılmış olan orman uzunca yürümeyi sevenler için çok uygun. Yapay bir gölete de ev sahipliği yapan orman çocuklarınıza da hitap ediyor. Orman içerisinde mini bir lunapark ve çeşitli oyun alanları var. Çocuklarınız bir tarafta eğlenirken sizde ister mangalınızı yakıp afiyetle yiyebilir veya elinize bir kitap alıp okuyabilirsiniz. Aydos Ormanına Yol Tarifi bağlantısını kullanarak rahat bir şekilde gidebilirsiniz.

2. Polonezköy Tabiat Parkı

İstanbul’a Yakın Huzur Veren 3 Güzel Orman isimli içeriğimizin ilk sırasında Polonezköy Tabiat Parkı var. İsterseniz öncelikle Polonezköy Tarihi ile ilgili bir kaç bilgi aktaralım. Neden Polonezköy denmiş? Polonya 1772–1795 Avusturya ve Rusya arasında paylaşılmıştır. Özgürlüğünü kaybetmiş olan Polonya vatandaşları 1830 yılında Rusya’ya karşı ayaklanma başlatmıştır. Bu ayaklanmadan sonra ise Rusya’nın baskılarıyla büyük bir göç başlatılmıştır. Bu göç esnasında bir grup, Beykoz’da yer alan şimdiki Polonezköy’e yerleştirilmişlerdir. Bundan dolayı da ismi Polonezköy olmuştur. Uzun bir tarihi olduğundan hepsini burada paylaşamıyoruz bundan dolayı internet de ufak bir araştırma yapmanızı öneriyoruz. Konumuza geri dönersek, Polonezköy kendine has tabiatı ve İstanbul’a çok yakın olmasından dolayı en çok tercih edilen yerlerin başında gelmektedir. Polonezköy Tabiat Parkına  Yol Tarifi bağlantısını kullanarak rahat bir şekilde gidebilirsiniz.

3. Çilingöz Tabiat Parkı

İstanbul’a Yakın Huzur Veren 3 Orman içeriğimizin 3. sırasına geldik. Anadolu Yakasından 2 yer aktardıktan sonra, Avrupa Yakasından da bir yer tanıtmak istedik. Çilingöz Tabiat Parkı İstanbul’a yaklaşık 70 km mesafede yer almaktadır. 1-2 saat de gidebileceğiniz orman, özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında eşsiz manzaralar sunmakta. Yaz aylarında denize girme imkanı bulacağınız tabiat parkında, konaklama ve kamp yapma fırsatını da bulabilirsiniz. Uyarı: Yollar kalabalık olmasa da virajlı ve dar dikkatli bir şekilde aracınızı kullanmanızda fayda var. Çilingöz Tabiat Parkına Yol Tarifi bağlantısını kullanarak rahat bir şekilde gidebilirsiniz.

Yazar Gezelim.me

2 Yorum

Yorum Bırakın
    • Hayranlıkla takip ettiğimiz ülkenin en iyi gezi sitesi Gezelim.me’nin bloğumuza yazması bizi de çok mutlu etti, biz teşekkür ederiz 🙏

Bir cevap yazın

Tohum

Kalbini Bıraktığın Yerde Bulunca