içinde

İmplant Diş

Diş implantları, diş etleriniz altında çene kemiğine cerrahi olarak yerleştirilen metal vida şeklindeki cihazlardır. Bunlar, diş hekiminizin yedek dişleri takabildiği temel görevi görür.

Diş İmplantları Nasıl Çalışır?

Diş implantlarının işleyiş biçimi yıllar içinde değişmiştir, ancak her durumda doğal dişler gibi davranıp, onları temizlemeniz ve onları doğal dişlerinizle aynı şekilde yemeniz anlamına gelir.

Diş implantı için üç ana bölüm vardır:

Kök, çene kemiğine vidalanır ve tüm implant için çapa görevi görür. Abutment kök içine vidalanmış metal bir cihazdır. Ve taç, abutmente bağlanır (bu “diş” dir).

Diş İmplantı Başlarken

Diş implantı almayı düşünüyorsanız, işte prosedür nasıl gidebilir.

 1. İlk olarak, diş implantı diş hekiminiz anestezi kullanacak ve muhtemelen uykuya dalacaksınız.
 2. İkincisi, diş hekimi kökünüzü çene kemiğine cerrahi olarak sokar ve abutmanı köke yerleştirir.
 3. Anesteziden uyandıktan sonra, ağzın ağrır, muhtemelen ağzınızda gazlı bez vardır ve çok uyuşuk olursunuz.
 4. Diş hekimi ofisinden ayrılırken ve önümüzdeki birkaç gün, hafta ve aylar içinde iyileştikçe, implant çene kemiğinizle bütünleşmeye çalışacaktır (bu aşamaya osseointegrasyon denir) – kemik aslında implantın etrafında büyüyecek ve bu da çok sağlam hale gelecektir.
 5. Diş hekiminiz muhtemelen yumuşak ve sağlıklı yiyeceklerden oluşan bir diyet önerecektir .
 6. Osseointegrasyon süreci tamamlandıktan sonra (muhtemelen birkaç ay), diş hekimi kronu abutmente bağlayabilir ve size beklediğiniz dişi verebilir. Bundan önce, diş hekimi size geçici bir flipper dişi verebilir, böylece yiyebilir ve normal şekilde çiğneyebilirsiniz.

Dental İmplantları Kim Alabilir?

Ağız sağlığınız, genel sağlığınız ve bir implant diş desteklemek için yeterli kemik varsa, bir diş implantı için iyi bir aday olabilirsiniz.

Bazen bir kemik greftleme prosedürü gerekebilir. Kronik bir hastalığınız veya otoimmün hastalıklarınız varsa, bir implant almak sizin için en iyi seçenek olmayabilir. İmplant almadan önce hem diş hekiminize hem de birinci basamak doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca, sigara içen iseniz, bu başarılı bir implant şansınızı büyük ölçüde etkileyebilir.

Diş hekiminiz ve doktorunuz, iyi sağlık ve implant ihtiyacı duyduğunuz konusunda hemfikir ise, implant prosedüründen önce, sırasında ve sonrasında titiz bir ağız hijyeni olmasını gerektirir.

Dental İmplant Çeşitleri

İki ana diş implantı çeşidi vardır: endosteal ve subperiosteal (ister mini dental implant ister standart implant olsun). Endosteal implantlar, kemiğe eklenir ve bununla birleşir. Subperiosteal implantlar sadece çene kemiğinin üstüne otururlar – bunlar uzun süreli kötü performansları nedeniyle artık nadiren kullanılmaktadır.

Her iki durumda da, birkaç ay sürecek bir iyileşme süresi gerektirecektir.

Tek Diş İmplantları

Tek diş implantı, eksik dişlerin köklerinin yerini alır. Bazı prosedürlerin yaptığı gibi çevredeki dişleri tedavi etmeyi içermez. Bu sadece estetik için değil, aynı zamanda eksik olan bir dişin konuşmanızın sesini değiştirebileceği, çiğnemeyi daha da zorlaştıracağı, etrafındaki doğal dişlerin zaman içinde değişebileceği ve hatta kemik kaybını yaşayabileceğiniz için iyi bir seçenek.

Tek diş implantı, eksik dişin köklerinin yerini alır. Tek bir diş implantı, bağımsız bir ünitedir ve yanında dişleri tedavi etmeyi içermez.

İmplant Destekli Köprüler Ve Protezler

Diş implantları, birden fazla dişin eksik olduğu durumlarda (tüm dişleriniz eksik olsa bile) bir protez köprüsünü desteklemeye yardımcı olabilir. Yakındaki dişlerden destek almak yerine, implant destekli bir köprü destek sistemi olarak implantları kullanır.

Yaygın bir implant destekli protez türü, All-On-4 (AO4) protezidir. Bu protezle, diş hekimi, protez için çapa olarak hareket edecek şekilde dört veya daha fazla implant yerleştirir.

Diş İmplantlarının Artıları Ve Eksileri

Her prosedürün hem artıları hem de eksileri vardır ve diş implantları istisna değildir, ancak tamamen güvenlidir. İşte bir implantı almanın en büyük dürtüleri ve dezavantajları.

Artıları

Geleneksel protezlerden farklı olarak, diş implantları çene kemiğine yerleştirilir ve entegre edilir. Bu onlara suni dişin doğal dişlerle aynı miktarda basınca dayanması ve kayması veya kayması için yeterli desteği verir.

Ağzınız ameliyat sonrası iyileştikten sonra, diş implantları genellikle standart protezlerden veya köprülerden daha rahattır. İmplantlar, tipik protez veya diş köprüsünüzde olduğu gibi, etkilenen veya hasar gören dişler dışında herhangi bir ameliyat veya diş çekimi gerektirmez .

Tüm bunlara ek olarak, bir diş implantına sahip olmak çene kemiğinizin korunmasına yardımcı olabilir. Dişler uzun süre kayıp olduğunda çene kemiği bozulmaya başlar. Bu, tüm çenenizi ve ayrıca yüzünüzün yapısını deforme edebilir.

Eksileri

İmplant almanın en büyük negatif maliyeti. Dental implantın ortalama maliyeti yaklaşık 1.000-3.000 $ civarındadır. Birçok durumda, diş hekimliği sigortası, prosedürü “kozmetik” bir elektif prosedür olarak kategorize edebileceği için prosedürü kapsamaz.

Kar amacı gütmeyen kuruluşlar, diş hekimliği okulları ve diş klinikleri gibi ücretsiz diş implantları almanın birçok yolu vardır. Diş hekimliği sigortasına alternatiflerden biri, diş bakımında% 20-60 arasında tasarruf etmenizi sağlayan bir diş tasarruf planıdır. Diş implantı sigortasının hiçbir şeye yaklaşamayacağı gerçeğiyle çelişen bu, birçok insan için finansal olarak akıllı bir seçenektir.

Ne yazık ki, diş implantları mükemmel değildir. Sigara, otoimmün bir hastalık veya enfeksiyon gibi çeşitli nedenlerden dolayı başarısız olabilirler. Bunlar ayrıca implantın gevşemesine veya ağrılı olmasına neden olabilir, her iki durumda da çıkarılması gerekebilir.

Yakınımdaki Diş İmplantları

Şimdi artık dental implantların ins ve çıkışlarını, neye mal olduklarını ve farklı tipleri biliyorsunuz. Ama şimdi nasıl ve nerede implant alacağınızı merak ediyor olabilirsiniz.

Diş hekimlerini bulmanın en iyi yolu, diş implantlarının arama seçeneğimizi kullanmasıdır, bu da size posta kodunuzu kullanarak yakınınızdaki bir diş hekimini bulmanızı sağlar.

Her ne kadar bu durum biraz fazla olsa da, Amerikan İmplant Diş Hekimliği Akademisi tarafından sertifikalandırıldıklarında, temas kurduğunuz diş hekimine sormak iyi bir fikirdir. İster inanın ister inanmayın, fakat bazı diş hekimleri implant sürecini hafta sonu kursunda ya da kısa bir antrenman programında öğrenmişlerdir. Ancak, eğer kimlik bilgileri atandığında, implantınızı yapmak için onlara güvenebilirsiniz.

Diş İmplant Uzmanı Bakarken Sorulması Gereken Sorular

Sorular sormak her zaman iyi bir şeydir, özellikle de ameliyatınıza gelince.

Aşağıda diş hekimlerine sormadan önce sormanız gereken bazı sorular vardır – ve onlara bu soruları sorduğunuzu söylemek zorundadırlar. Ağız sağlığınızın sizin için önemli olduğunu anlamalılar.

Sormanız gereken sorular:

 • Bir AAID Belgelendirilmiş implant dişçisi misiniz?
 • Kayıp bir dişi düzeltmek için hangi tedavi seçeneklerini sunuyorsunuz?
 • Diş implantı prosedürlerini kaç kez yaptınız?
 • İmplant hastalarınızla başarı oranı nedir?
 • Diş implantları ile ilgili eğitim ve eğitim geçmişiniz nedir?
 • Benim için en iyi diş implant seçenekleri nelerdir? Niye ya?
 • Hangi firma implantlarınızı üretiyor?
 • Sürecin adımları nelerdir?
 • İşlem öncesinde, sırasında ve sonrasında ne beklemeliyim?
 • Çok acı çekecek miyim?
 • İyileşme süresi nedir?
 • Dişsiz uzun bir zaman mı giderim?
 • Prosedürün riskleri nelerdir? Faydaları nelerdir?
 • Tedavi ettiğin diğer hastaların fotoğraflarını görebilir miyim?

Diş hekiminiz bu soruların çoğunu gönüllü olarak onlarla yaptığınız preoperatif randevularda cevaplamalıdır, ancak tüm cevapları aldığınızdan emin olmak için bu soru listesini kullanmanız iyi olur. Diş hekimine ve işlemine başlamadan önce %100 emin olmalısınız.

Yazar Gezgin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hercai ve kardelen

İki Zamansız Aşığın Hikâyesi: Hercai ile Kardelen

son-zamanlarda-çok-satan-10-kitap

Son Zamanlarda Dikkat Çeken Ve Çok Satan 10 Kitap