İçe Dönükler Hakkında Toplumca Gösterilen 7 Önyargı


Introvert signs

Ben asosyal değilim sadece introvertüm diye bağırasınız geliyorsa bendensiniz. Şu benim çevremdekilerle bir gün çok iyi olup muhabbetlerin dibine vurup ertesi gün tek bir kelime etmek istemeyişimi araştırırken karşıma bu terim çıktı. İntrovert (içedönük) ve karşıtı extrovert (dışadönük). İçekapanıklık deyip çıkmak istemiyordum; çünkü etrafça içekapanık ya da içedönüklülükten ziyade pek çok isimle anılabiliyordum. İntovertün ya da içe dönüklüğün bir kişilik sorunu olmadığına sevinerek bizler hakkında yanlış bilinenleri sıraladım.

1. Çekingendirler

ekingenlik

Çekingenlik, biraz özgüven eksikliğinden kaynaklanır. Oysaki introvertlerin, öyle bir sorunu yoktur. Özgüvenleri her zaman tamdır. Sadece istemedikleri ortama girmezler.

2. Asosyaldirler

asosyal

Kabuğunda kendi haline yaşamayı sever diye bilenen introvertler, çevreleriyle kendileri istedikleri zamanlarda iletişimde olmayı severler. Daimi bir enerjileri yoktur. Kabuklarında kalıp, çevreleriyle girecekleri bir sonraki etkileşim için enerji toplarlar.

3. Konuşmayı Sevmezler

konuşmayı sevmez

Aslında bilgi sahibi oldukları konuda, konferans verecek düzeyde konuşabilirler. Bilgileri olmayan konuda konuşmam ise onlara işkence gibi gelir. Boş lafı sevmezler; ancak iyi bir dinleyicilerdir.

4. Utangaçtırlar

utangaç

Toplumun ağzına kilit vurdukları en tabu konuda bile özgürce konuşabilirler. Laflarını asla esirgemezler.

5. İnsanları Sevmezler

insanları sevmez

Bu da çok keskin bir yargıdır; ama inverterlerın esasen en sevdikleri yer doğa ve evleridir. Çok kalabalık ortamları sevmezler sadece. Çok kalabalık ortam çok fazla laf kalabalığı olabilir onlar için ve kendini ifade edemedikleri ortamları sevmezler.

6. İlgisizdirler

ilgisizz e

İlgisini çeken bir konu yoktur ortada o kadar veyahutta ilgisini çeken bir insan. Dolu konuşan insanları severler. Her cümlesinde yeni bir şey öğrenecekleri kimselerle çok iyi anlaşır ve onların hep çevrelerinde olmasını isterler. İnverterleri önyargılar içine sıkıştırıp ilgisizleştirenler exrovertlerdir.

7. Sosyal Hayatları Yoktur

sosyal hayat

Sosyal hayatları, elbette vardır. Yalnız çoğunlukla ya yazar ya da okurlar. Bunlar da tek başına yapılabilecek birer eylem olduğu için dış dünya tarafından sıfır sosyal hayat algısı oluşturmuştur. Onlar da arkadaşlarıyla eğlenmeyi, dışarıya çıkmayı severler; yalnız enerjileri var ise.

Bu yazıda kendimden yola çıkarak bir tümevarım anlatım yaptığım doğrudur. Elbet bir psikolog/psikiyatrist olmadığım için çok derinine inemem. Çevrenizde siz de bu 7 yargının içine dahil ediliyorsanız yazımı onlarla paylaşmanızı tavsiye ederim.

Şu da bir gerçek ki çok muhabbet, tez ayrılık getirir 😉

Konunun biraz daha ayrıntılı işlendiği Susan Cain‘in TED konuşmasını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

7
81
7 Paylaşım, 81 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Vay Arkadaş Vay Arkadaş
0
Vay Arkadaş
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Smyrna

Akrep, Öküz Sever, Turist Rehberi, Ekonomist, İSG Uzmanı (C), Anne, Kedi ve Köpek Sahiplenmeye Gönüllü

0 Yorum

DAHA FAZLA: Listeler

SON YAZILARI KAÇIRMAYIN

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın