Siz Ve Biz BLOG

Her Şey Mükemmel Olmalı (Mı?)

4 dakikada okuyabilirsiniz


37
16 Paylaşım, 37 Beğeni
mükemmel

Merhabalar;

Son yıllarda sıklıkla duyduğumuz bir kavram hakkında birkaç kelam etmek isterim. Mükemmelliyetçilik… Bazılarının böbürlenerek dile getirdiği bu kavramın kötü yanlarından bahsedeceğim bu yazıda. Bu kavram, kimisine göre panik atak, depresyon, tükenmişlik sendromu gibi hastalıklarla eşdeğer ölçüde ele alınıp “Çağımızın Hastalığı” olarak tanımlanırken; bazı psikologlar tarafından sadece karakteristik özellik olarak adlandırılmaktadır. Kişinin “Kusursuzluğu Bulma Çabası” da diyebiliriz. Çevremde bu tanıma uyacak tek kişi tanıyorum. O da benim !!! Bu sebeple örneklemelerimi kendi üzerimden vereceğim ve bu yönümle ne çekilmez biri olduğumu da açığa çıkarmış olacağım 🙂

mükemmel

Öncelikle mükemmelliyetçiliğin her iki boyutundan da bahsedelim. İlki, kişinin kendi ile ilgili beklentilerini yüksek tutmasını, kusursuzluğu yakalamaya çalışmasını ve yaptığı her işte başarılı olmaya uğraşmasını tanımlarken; diğer boyut ise başkalarının bireyden yüksek beklentilerinin olmasını tanımlar. Bu konuyla ilgili bilimsel bir araştırmaya rastlamadığım için bana göre sadece “kişinin kendi ile ilgili mükemmelliyetçiliğinden” söz edebiliriz. Çünkü bir başkası zaten bizden her zaman kusursuz bir iş ister. Hangimizin müdürü, patronu işi tam yapmadığımızda “Olsun bu kadarı için de eline sağlık.” dedi ki… Bu karakteristik özellik, her ne kadar kişiyi başarıya teşvik etse de zorlamanın da alemi yok. “Rahat olun!” diyeceğim; yalnız bunu kendime bir türlü diyemiyorum.

mukemmelliyetcilik

İnsan, mükemmel bir yaratıktır ve mükemmel olan tek varlık bizi Yaratandır. İnsanoğlu, her ne yaparsa yapsın bu evreye ulaşamayacaktır; ama yine de nirvanaya ulaşmak için çabalamaktan da geri kalmayacaktır. Bir kadın olarak bu konuyu biraz daha özelleştirip örneklemelerimi bu doğrultuda vermek istiyorum. Bu huyum mu desem yoksa afilli adıyla karakteristik özelliğim, evliliğimden sonra iyice gün yüzüne çıkmaya ve hayatımı bir tık daha zorlaştırmaya başladı. İçimde bir yerde bana sürekli komut veren bir ses, hem iş kadını hem de ev kadını olarak her ikisini de en iyi şekilde yapmak zorunda olduğumu söyleyip duruyordu. Sabah işe başlayış saatlerimiz farklı olsa da eşimin kahvaltısını hazır etmeli, akşam yemeğini bekletmemeli, yemeğinin hemen arkasından çayını vermeli bu esnada ev daima düzenli, derli toplu olmalı, çamaşır, ütü vb şeyler biriktirilmemeli… diye uzayan ev hanımlarının aşina olduğu listeyi kusursuz bir şekilde yapmalıydım. Buna paralel olarak işimde de müdürümü yaptığım çalışmalarla memnun etmeliydim. Belki de bendeki “mükemmeliyetçilik” değil de “memnuniyetçilik”tir 🙂 İkisi birbirine çok yakın ama bir o kadar da farklı ve ikisini de aynı bedende taşıyor olmak oldukça yıpratıcı. Benim gibi bu iki özelliği aynı bünyede taşıyan insanlar, kendileri için değil başkaları için yaşıyorlar diyebiliriz. Aslında amaç; mükemmel olarak başkasını memnun etmeye çalışmak. Elbette biz de memnun ve mutlu oluyoruz ama mutluluğumuz, karşımızdakinin mutluluğundan ileri gelmektedir. En azından benim açımdan öyle.

searching for perfection

Daha da somutlaştıralım konuyu : Diyelim ki 4 kişilik misafir gelecek ve toplamda 6 kişi olacağız. Mükemmelci ve memnuniyetçi ben, öncelikle yemek listesini yapar ( nerde yapılması zor yemek var onu seçerim. Neden? Çünkü ben deliyim :)) sonrasında sunum şekline karar veririm. Turizmci yönümü kullanarak, Ala- Carte mı yoksa açık büfe mi servis yapmalıyım diye düşünür de dururum. Evim mis gibi kokmalı, her şey yerli yerinde olmalı ki ben bebekli bir kadınken bunun olmasının imkansızlığı üzerime bir karabasan gibi çökerken varın siz düşünün bir insan psikolojisinin nelere maruz kaldığını…Başka bir örnek; perdelerin açılış yönü aynı olmalı, tül perde ile güneşlik aynı hizada yer almalı gibi gibi.  Evdeki her eşyanın mutlaka bir yeri vardır ve o eşya yerinde güzeldir felsefesiyle hareket ederim 🙂 İş yaşamımdan da hemen bir örnek vermek gerekirse; bir önceki yazımı okuyanlar bilir. İlk üniversitem turizmcilik (babamı memnun etmek için), ikinci üniversite iktisat ( eşimi memnun etmek için), üçüncü üniversite isg uzmanlığı ( burada kimseyi memnun etme amacı yoktu). Ama ben şuan bir firmanın reklam departmanında görev alıyorum. Bu işte hiç bilmediğim daha önce hiç duymadığım pek çok terimle karşılaştım ve hiç birini de dönüp müdürüme sormadım. Neden? Çünkü bunu kendim yapmalıydım, çözebilirim, başarabilirim, internetten araştırıp bulabilirim. Edebilirim, yapabilirim, başarabilirim… işte kendimden beklentilerimi en yüksekte tuttuğum nokta. Hiç eğitimini almadığım bir sistemden raporlama yapmasından tutun da raporları değişik excel formatlarında bir araya getirip müdürlere sunmasına kadar her noktada kendi başıma yapabilirim düşüncesiyle hareket edip ruhuma yüklediğim yükün farkında değilim. Depresyona kadar gidecek bir yolun başındayız; toplayalım kendimizi.

mukemmelliyetcilik2

Şimdi buradan hem kendime hem de benim gibi olanlara sesleneyim. Umarım dinlerim, dinlersiniz. Kendinizi rahat bırakın, ruhunuzu serbest bırakın. Misafir umduğunu değil bulduğunu yer. Çocukluysanız eviniz dağınık olabilir. (Zaten kirli olmaması gerekir.) Ne yaparsak yapalım patronlar, müdürler zaten memnun değiller. Ne diye kendimizi yoruyoruz. Şu ana kadar kendini hep “kurumsal” diye adlandıran ve gerçekten marka firmalarda çalıştım; ama Türkiye’de kurumsallık mantığı olmadığı için terfiyi bile özverili çalışmana zoraki veriyorlar. Bu sebepten hayatta hiç kimseyi memnun edemeyeceğiniz için işlerinizde ve kendinizde mükemmelliğe ulaşmaya çalışmayın. Zaten mükemmellik diye bir seviyeye insanoğlu hiçbir koşulda erişemez; tıpkı bu yazının da mükemmel olmadığı gibi hiçbir şey mükemmel değildir.

Sevgiyle kalın…


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

37
16 Paylaşım, 37 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Muhteşem Muhteşem
2
Muhteşem
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Smyrna

Efsane

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın