Google Aramalarınızı Kolaylaştıracak 11 Bilgi

3 dk


52
9 Paylaşım, 52 Beğeni
google-arama

Akla ne gelirse ilk danıştığımız mecradır o. “Google Amca, Google Amca Benden Daha Güzeli Var mı Şu Dünyada?” gibi sorularla bile kafasını şişiririz. Hayat hikayemizi yazıp bizi bulmasını isteriz. Peki daha neler yapabiliriz bu Google Amca’yla, öğrenelim.

1. Soru- Cevap

g

Bizden cevap esirgemeyen Google, sor ne istersen özelliği ile bizi hiç bir konuya Fransız bırakmıyor. Örneğin; arama ekranına 1 Dolar Ne Kadar yazarsanız size resimdeki gibi karşılığını gösteriyor. Bunun için illaki döviz çeviri sitelerine girmeniz gerekmiyor.

2. Hesap Makinesi

g

O an hesap makinesine ulaşamadınız, bilgisayarınızdaki hesap makinesi açılırken hata verdi gibi engellere takıldıysanız, Google, imdadınıza yetişir. Arama ekranına 35+47 yazdığınızda hem size cevabı verir hem de resimdeki gibi hesap makinesi klavyesini kullanımınıza sunar.

3. Yıldız (*) ve Site

g

Ulaşmak istediğiniz bilgileri belirli bir sitede arayarak bulmak istiyorsanız, * fonksiyonu yardımcınız olacaktır. Yapmanız gereken arama butonuna ulaşmak istediğiniz bilgiyi ve hangi sitede aramasını istediğinizi araya yıldız (*) işareti koyarak yazmanızdır. Site fonksiyonunu kullanarak da bu aramayı yapabiliriz. Örneğin: terk edilme site:sizvebiz.blog

4. Belirli Aralıktaki Rakamlar

g

Bir telefon almak istiyorsunuz ve sizin için ilk öncelik fiyatı ise belirli bir fiyat aralığında arama yapmanızı kolaylaştıracak işaret, iki noktadır (..) 500 ila 1000 TL arasında bir arama yapmak isterseniz yapmanız gereken: Telefon 500..1000 tl yazmak olacaktır.

5. Artı(+) / Eksi (-) Kullanımı

g

Google, bilgi paylaşımı konusunda cömert davrandığı için arattığınız kelimeyi gördüğü her bilgiyi önünüze serer. Çok fazla gereksiz bilginin içinde ulaşmak istediğimizi bulamayabiliriz. Bu noktada bize yardımcı olacak fonksiyon (+) ve (-) fonksiyonudur. Mesela hırka aramak istiyorsunuz, ancak ceket modellerinin çıkmamasını istiyorsanız, arama ekranına hırka -ceket yazmanız yeterli olacaktır. Bunun aksine ceketin de arama listesinde olmasını istiyorsanız, bu kez ceket kelimesinin başına + koymanız gerekmektedir.

6. OR

g

Aramalarınızı birleştirmek için kullanacağınız fonksiyon ise OR’dur. Veya anlamına gelen bu kelimeyi arama yapmak istediğiniz iki ögenin arasına yazarsanız, size her iki sonuç listesini de çıkaracaktır.

7. Tırnak

g

Arama ekranına yazdığınız her kelime, Google için bir ögedir ve yazdığınız kelimelerin geçtiği bilgileri de listeler. Gereksiz fazla bilgiden kaçınmak için arama ögenizi tırnak işareti içine alabilirsiniz. Böylelikle size sadece tırnak içine aldığınız kelime öbeğinin geçtiği bilgileri sıralayacaktır.

8. Filetype

g

Aramak istediğiniz ögeyi belli bir dosya formatında bulmak isterseniz arama ekranına yazmanız gereken : filetype: xls aramak istediğiniz öge.

Bunların dışında birkaç ufak tüyo daha verelim sizlere.

9. ASKEW

askew

Arama ekranına askew yazdığımızda hem size bu kelimenin anlamını hem de görüntüsünün nasıl olacağını gösterir.

10. What is the loniest number?

loniest

Bu soruyu Google’a bir sorun bakalım 🙂

11. Do a Barrel Roll

do a roller

Canınız sıkılıyorsa Google, sizi eğlendirmek için bir ekranı döndürüversin… Arama ekranını Do a Barrel Roll yazıp enter’a basmanız yeterli olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

52
9 Paylaşım, 52 Beğeni
Smyrna

Efsane

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın