Siz Ve Biz BLOG

Forer mı Desem Barnum Mu Desem Senin Üzerinde Bir Etki Var!

2 dakikada okuyabilirsiniz


62
15 Paylaşım, 62 Beğeni
kaave

Bugün sizin gününüz! İşyerinde sizden bazı yeni sorunları ve planları hesaba katmanız istenecek. Bunlara biraz ilgi gösterirseniz, yeni arkadaşlar edinebilirsiniz. Özel hayatınızda da insanlar size yaklaşacak. Olumlu tepkiler verirseniz yepyeni ve çok zevkli ilişkiler kurabilirsiniz. Coşkunuzu ve heyecanınızı açığa çıkarmaktan sakın kaçınmayın. Bugünü kutlayın! Dans etmeye ne dersiniz? Hareket size iyi gelecek, hem kurtlarınızı da dökebileceksiniz. 29.08.2016

Ne zamandır aradığınız iç huzuruna sonunda kavuştunuz. İçinizdeki bu kuvvet dışınıza da yansıyarak, sağlam ve güvenilir bir insan izleniminizi artırıyor. Bundan etkilenen iş veya özel hayatınızdan kişiler, sizden yardım isteyecek. Yardım edebileceğiniz yerlerde edin, ama kendi hedefleriniz için çalışmaya devam etmeyi de unutmayın. 27.08.2016

Sabah saatlerinde evde yaşanabilecek kazalara dikkat etmenizde fayda var. İletişimde olduğunuz kişiler önem kazanabilir. Ailevi konularla uğraşmak durumunda kalabilirsiniz. Kendinizi zorlayacak konulardan uzak durmaya özen gösterin. Akşam saatlerinde birden fazla işle uğraşabilirsiniz. Akıcı koşullar söz konusu. 28.08.2016

Yukarıda farklı günlerde yapılan Akrep burcuna ait günlük yorumlar yer almaktadır. Yorumlarda hiç dikkatinizi çekiyor mu? Genel geçer tanımların yapıldığının farkında mısınız? Gün içerisinde yaşanabilecek sıkıntılar, ufak tefek kazalar, ailevi konular, iş yaşamındaki pürüzler… Sadece akrep burcunun değil diğer burçlardaki kişilerinde hayatlarında olabilecek olaylar silsilesidir aslında anlatılan ya da övgü dolu sözcüklerin sadece onu okuyan kişiye özel olduğunun sanılmasıdır. Aşağıda anlatılan deney ile bunu daha açık ve net görebiliriz.

Psikoloji dersi hocası B.R. Forer, öğrencilerine uyguladığı kişilik testi sonuçlarını dağıtmak için sınıfa girer ve her öğrencisine birer zarf dağıtır. Zarfların içerisinde notlarının olduğunu düşünen öğrenciler, zarfı açar ve yazılı not aynen şöyledir:

“başkalarının sizi beğenmesine, size hayran olmasına ihtiyaç duyuyorsunuz, ama aynı zamanda kendinize karşı eleştirel olmaya da eğilimlisiniz. kişiliğinizin bazı zayıf yönleri var ama genelde bunları telafi etmeyi başarıyorsunuz. kendi yararınıza çevirebileceğiniz halde kullanmadığınız önemli bir kapasiteye sahipsiniz. dışardan disiplinli ve özgüvenli gözükürken, içten içe kaygılı ve güvensizsiniz. bazen doğru kararı verip vermediğiniz ya da doğru şeyi yapıp yapmadığınız konusunda kafanızda ciddi şüpheler uyanıyor. belli bir miktarda değişiklik ve farklılığı tercih ediyorsunuz; kısıtlamaların, sınırlandırmaların içinde kalmak sizi mutsuz ediyor. bağımsız bir düşünür olmakla gurur duyuyorsunuz ve başkalarının iddialarını tatmin edici kanıt olmadan kabul etmiyorsunuz. ama kendinizi başkalarına açarken çok açık, çok içten olmayı akıllıca bulmuyorsunuz. bazı zamanlar dışa dönük, sokulgan ve sosyalsiniz; bazı zamanlarsa içe dönük, sakıngan bir kapalı kutu oluyorsunuz. bazı çok gerçek dışı arzularınız var.”

Forer, bu yazıyı okuyan öğrencilerinden yazının kendilerine ne kadar uyumlu olduğunu 5 üzerinden bir notla değerlendirmelerini ister ve çıkan ortalama sonuç 4.26’dır. Bu deney her sene tekrarlanır ve sonuç sadece 4.20 civarında gezmektedir.

Görüldüğü üzere kişilerin kendilerini öven sözlere sadece kendilerine özgü olduğunun sanılması olgusu ilginç ve bir o kadar da ekili bir deney ile gözler önüne seriliyor. Bu olguya “Forer” diğer adıyla Barnum Etkisi” denmektedir. Bu etki insanların biriciklik yanılsamasından ileri gelmektedir.

Sonuç itibariyle fala, burçlara inanmayın; ama onlarsız da kalmayın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

62
15 Paylaşım, 62 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Smyrna

Efsane

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın