içinde

Flash Haber: Bilgisayar Virüsü İnsana Bulaştı!

Seyir halindeyken, hazır yaklaşıyorum yanıma aksiyonu da alayım da gişem garanti olsun demiş gibi bir izlenim ediniyorsunuz. Tabii bu izlenimi edinmenizdeki en büyük etken, filmin yönetmeni ve senaristi Leigh Whannell'den başkası değil. Bilim kurgu türünde yer alan filmlerin sayısında, son yıllarda büyük bir düşüş yaşanıyor. 

Senaristlerin de işi kolay değil. Hayalgücü kuvvetli senaristler, neredeyse yazılmadık hikaye bırakmadılar. Dolayısıyla farklı fikri senaryo üretimi de onlar için güçleşiyor. Senaristler; bilim kurgu sinemasının yaşadığı bu kısır dönemi nasıl atlatabiliriz diye düşüneceklerine işin kolayına kaçmayı yeğleyerek bütün enerjilerini Avengers, X-Men vb. süper kahraman filmleri ve serilerine harcıyorlar.

Ülkemizde aynı adla gösterime giren Upgrade'in yazar-yönetmeni Leigh Whannell'i hatırlayamanlar için, Testere (The Saw) ve Ruhlar Bölgesi (Insidious) filmlerinin yazarlarından biri olarak tanıtmakta da fayda görüyorum. Bilim kurgu – aksiyon tarzını çok iyi harmanlamış olan Upgrade'in başrollerini, amerikalı aktör Logan Marshall-Green ve avustralyalı aktirist Melanie Vallejo paylaşıyor.

Teknoloji ile arası iyi olmayan eski kafalı ve mütevazi Grey Trace eşiyle birlikteyken esrarengiz acımasız bir çetenin saldırısına maruz kalır. Alelade bir saldırı süsü verilen olay sonrası Grey, eşi ve yürüme yetisini kaybeder. Kul sıkışmayınca hızır yetişmezmiş misali, günün birinde teknoloji devi bir milyarder mucitten insani yetilerini tekrar kazanabileceği deneysel bir tedavi teklifi alır. 

Bu teklifi önce reddeden Grey, intikam alabileceği olasılığını düşünerek sonradan kabul eder. Söz konusu tedavi için Grey'in bedenine Stem olarak adlandırılan yapay zeka implantı yerleştirilir. Ancak tedavi ona sadece insani yeteneklerini kazanmakla kalmayıp, insanüstü yetenekler de kazandırır.

Bilim kurgunun kendisini aksiyona bıraktığı zamanlar da başlamış oluyor. Farklı kamera teknikleri, özel efektler ve sıradışı dövüş sahneleriyle keyifli bir film sizleri bekliyor. Klasik bir bilim kurgu ve klasik bir aksiyon filmi olmadığını da belirtmeliyiz ki, filmin gizemleri ortaya çıktığında kaçırmamış olun. 

Başarılı bir kurgu ile aldığı puanı hakeden Upgrade, uzun zamandır izleyecek iyi bir bilimkurgu ya da aksiyon filmi bulamayanlara nefes aldıracak gibi görünüyor. Filmin felsefi içerikli sahneleri ve dövüş sahneleri Matrix vari desek yalan söylemiş olmayız.

Dikkat çekici oyunculara sahip olmamasına rağmen imdb'den 7.6 alabilecek kadar beğenilen bilimkurgu-aksiyon türündeki Upgrade, arkadaşlarınızla keyifle izleyebileceğiniz bir film diyerek iyi seyirler diliyorum.

Yazar Orjinal Yazar

Siz Ve Biz Blog Editörü - Adana

Bir cevap yazın

haydi kampa

Mutluluk Kaçamağı Yapmak İster Misiniz? O Zaman Haydi Kampa

32974792_2138635193032604_3064029003246469120_n

Çalsın Davullar; Halk Oyunları Zamanı