Fırat Tanış İle Gelin Tanış Olalım


Haftalardır beklediğim an gelmiş çatmıştı. Dün gece sonunda Fırat Tanış’ın “Gelin Tanış Olalım”ını izleme fırsatı buldum.

Bir saate ne sığdırılmamıştı ki. Sırtında sazı, dilinde sözü, açılmış gönül gözüyle bir Abdalı izledik sahnede. Kendimizi bulduk, aşkı bulduk, ayrılığı bulduk, Hakkı bulduk, yalnızlığı bulduk. Ezgiler, deyişler, türküler… Pir Sultan Abdal, Karacaoğlan, Yunus Emre, Nesimi, Kaygusuz Abdal….

İçimizdeki iyilikler, içimizdeki kötülükler, içimizdeki yalnızlıklar, içimizdeki keşkeler. İnsan olan yanımızı bulduk en çok da. İstanbullu Gelin’in başlangıçta kötü şimdilerde iyi adamı Adem’i içimizden biri olarak bulduk karşımızda. Abdal’a dönmüş bir garip insan bulduk…

Herkesin izlemesi, dinlemesi, bir yandan da düşünmesi gereken bir oyundu. Sanatın güzelliğini, yüreği titreten yanını gördük. 11 kültürden müziklerle ve deyişlerle süslenmiş tek kişilik müzikli oyunda müzik yapan dört kişilik ekibe de ayrıca değinmemek haksızlık olacaktır. O kadar güzel eşlik ettiler ki enstrümanlarla türkülerle yüreğimizi dokundular. Onlara da ayrıca teşekkürler.

Sahnenin ve Fırat Tanışın sade kostümü de oyunun içeriğiyle uyumlu bir biçimde insanın yalın halini gözler önüne serdi. İzleyen herkesin kendinden bir şeyler bulacağına, herkesin kendi payına düşen dersi çıkaracağına inandığım bir oyundu. “Aradığınız sır belki de hiç tahmin edilmedik kadar kolay bir yerde saklıdır” diyerek aradığımız gücün, derdimiz neyse aslında dermanının da kendi içimizde saklı olduğunu gösterdi.

Nesimi’nin Minnet Eylemem’i ile bu dünyada misafir olduğumuzu, verenin de alanında Allah olduğunu, bu dünyada ne olursan ol vardığında yolun sonunun aynı olduğunu yeniden hatırladık. Kimseyi hor görme, incitme, gönül kırma, Görelim Mevlam neyler, neylerse güzel eyler….

Her söylediği sözün dilinden değil kalbinden geldiğini hissettirecek denli ustaca bir oyunculukla zihnimizi ve kalbimizi etkileme şansı buldu Fırat Tanış.. Oyunu izleme fırsatı bulamayanlar, ya da çeşitli ön yargılarından dolayı izlemeyenler için naçizane tavsiyem mutlaka önce oyunun tanıtımını izlemeleri olacaktır.

Ne demiş Yunus Emre:

Gelin tanış olalım
İşi kolay kılalım
Sevelim sevilelim
Dünya kimseye kalmaz…

Teşekkür ederiz Fırat Tanış…


Neslihan SALTALI

Doç Dr, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Çok güzel bir tanıtım yazısı olmuş. Oyunu seveceğimi tahmin ediyorum. Teşekkürler…

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri