Siz Ve Biz BLOG

Fastfood Çalışanlarının Çok İyi Bildiği 14 Şey

5 dakikada okuyabilirsiniz


56
5 Paylaşım, 56 Beğeni
fastfood sektörü

Üniversiteye gitmeden önceki 3 aylık tekstil atölyesi maceram vardı ya şimdi de üniversitedeyken hafta sonlarını nasıl değerlendirdiğime dair bir yazıyla karşınızdayım. Üniversiteye kapak atmak bir başlangıçmış bunu gidince anlıyorsunuz en başında söyleyim.

İzmirli ya da İzmir’i bilen bir okurum varsa bilir, Bornova ile Mavişehir arasındaki uzaklığı. 10 yıl kadar önce Mavişehir’deki adı şuan aklıma gelmeyen AVM’de pizzacıda çalışmak için o yolu çekip günün sonunda 50 TL kazanmaktı amaç. Neyse şimdi gelelim fastfood zincirine de el atmış biri olarak bu sektörde çalışmak nasıl bir şeymiş 10 yıl önceki deneyimimle anlatayım.

1. Daima gülümserler

fast

Gülümsemekle ilgili ciddi problemi olan ben tanımadığım binbir surata gülümsemek konusunda çığır açıyordum. Babam görse döverdi galiba elin adamına gülümsüyorum diye. Neyse bir nevi hizmet sektöründe en birinci kuralın bu olduğunu da öğrenmiş olduk. İçerde hakarete varan azarlamalara rağmen hafif Banu Alkan kıvamında dudaklar arasında dişler görünecekmiş. 👄

2. Çok hızlı konuşurlar

fast

İlk zamanlar çalışma arkadaşlarımın bana söylediklerini anlama konusunda da sıkıntı çekmiştim. “Bir combo büyük boy menü lütfen”i Birkom olarak anlardım. Combonun ne demek olduğunu da öğrenmiş olduk. Biraz daha zorlansa plaza dili gibi fastfood dili de çıkabilirmiş.

3. Sıcak satışın kralını yaparlar

fasty

2,00 tl farkla seçiminizi medium ya da large menü ile değiştirebilirsiniz, soğan halkalarını 3,5 tl farkla alabilirsiniz gibi o an size küçücük bir fark gibi gelen ve karşındaki satıcının da hızlı bir cevap beklemesinin vermiş olduğu buhranla evet dersiniz. Burada kısa bir anı anlatayım. Fastfood yiyicisi(?) değilim; 15 yıl aradan sonra canım çekti alayım dedim; menü falan bilmem en uygun hepsi birarada olan neyse onu istedim. Siparişi verirken asılı panolardaki menü adını söyledikten sonra siparişi alan kız ne dediyse tamam dedim, 9 TL ödemeyi beklerken 15 lira ödedim 🙈. Çünkü dediğini anlamamıştım. Ama iyi satış yapmıştı :).

4. Kadın çalışanların şapkaları kafalara asla oturmaz

fast

Şapka dediğimiz şeyin çocuk şapkası değilse birine olmama ihtimali oldukça az olmasına rağmen fastfoodtaki bayan çalışanların kafasında nedense eğreti duran birşeydir. Şekilde görüldüğü üzere.

5. Gür sesli olurlar

fasty

Benim zamanımda bildiğiniz bangır bangır bağırırdık 45 numaraaaaaa 52 numaraaaa gibi. Şimdilerde Yok sanırım. AVM’ler büyüdükçe sistem gelişmiş olabilir.

6.Ani gazlı içecek patlamalarına karşı gayet sakindirler

fast

Çalışanların en tiksinilesi durumlarından biri. Benim korkulu rüyamdı. Yarı sürüyerek yarı taşımaya çalışarak makina pompasını gazlı içeceklere monte etmeye çalışırken ani bir patlama ve yapış yapış ıslak bir surat el kol… Alışmıştım artık; ama o gün bugündür balonun patlama ihtimalinden bile korkarım 🙈.

7. Eller ya hep yağlı ya da yapış yapıştır

fast

Kendimi yağa batırılıp çıkarılmış isterdim. O patlamalardan kalan yapışkanlık hissinin yanında bir de yağlı eller… Acaba biz mi acemiydik. Şimdikilerin elleri nasıl acaba bilen yorumlasın.

8. Kızgın yağ kokusu parfümleri sayılır

fast

Üstümüze sinen bu koku, sabah işe gelirken istediğimiz kadar allanıp pullansak, mis gibi kokular sürsek de sabahki misliğimizi pisliğe çevirirdi.

9. Fastfood yiyemezler

fast

Şimdi burada genelleme yapmayım. Ben yiyemezdim. Bütün gün pizzanın içinde yüzüyorum zaten bir de oturup pizza yiyemezdim. Başka bir yerden yeme şansımız vardı; ama gözüm yeterince tok olduğu için karnımın acıktığını hissetmezdim. Fastfood çalışanı olarak iyi kilo vermiştim 😛.

10. Mola yoktur

fastt

Yemeğini işin yapıldığı mutfakta yersin. Pardon yemeye çalışırsın. Adı üstünde fastfood… Ayakta gelip gidip atıştırarak bitirirsin. Gidip çay içeyim diye bir lüx yoktur.

11. 8 saatlik çalışma diye birşey yoktur

fast

Avm’ler zaten sabah 10:00 akşam 22:00 çalışırlar. Günlük garanti çalışma saatin 10 saattir. Vardiya bile olsa 10 saat aşağısında çalışmadım. Tabi bunun yarımşar saat öncesinde gelişi yarım saat sonra çıkışı vardır. Etti mi sana 11 saat.

12. Kalan pizzalar akşam eve götürülür

fast

Şimdi ne yapılıyor bilemem; ama çalıştığım dönemde herkes evine götürürdü kalan pizzaları. Sabahtan akşama kadar pizza gören ben, yurda pizza götürmeyi hiç düşünmüyordum.

13. Ne isteyeceğine bir türlü karar veremeyen kanser eden tiplerle uğraşırlar

fas

Genelde modern aile çocuklarıdır. Hani şu Berkecan ile Elif Su Naz’ın anne babası. Çocukları ne isterse onu almaya çalışıyorlar. Kendi tercihlerine kendileri karar versin istiyorlar. Haklılardı. Tabi ben o zamanlar onu anlayacak mantalitede değildim. Söylesene be adam hadi artık diye dişlerimin arasından gülümserdim. Ay ne fenaymışım. Şimdikilerin de yüzünden güller akmıyor bence.

14. Müşteri yoksa bile oturulmaz

fast

Temizlik yapılır tabii ki. Müşteri Yok diye oturup çay kahve içmeyeceksin, kendine iş bulacaksın. Temiz olsa da bir daha sileceksin etrafı. Bir sürü stok servis hazırlayacaksın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

56
5 Paylaşım, 56 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Smyrna

Efsane

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın