Siz Ve Biz BLOG

Farklı Hayatlar Köşesinde Bugün: Tycho Brahe

2 dakikada okuyabilirsiniz


55
8 Paylaşım, 55 Beğeni
Tycho Brahe

Dünyaya gelmeden ne yaşanacak ki diye düşünmeyin. Rahme düştüğümüz ilk anda başlıyor hayatımız. Brahe’nin hayatı da bu yargıyı destekler cinsten.

Soylu bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelecek olan Brahe, daha annesinin karnındayken babası tarafından amcasına verilmiştir. Doğar doğmaz al senin olsun cinsinden. Lakin bu da evlat… O kadar meşakkatle dünyaya gelecek sonra al bunu deyip başkasının kucağına vermek olmaz tabii.

Durum buyken Brahe’nin babası da 14 Aralık 1546’da dünyaya gelen minicik oğlunu kardeşine veremiyor. Amcası da tutturuyor çocuk benim diye. Hiç bir aşamasında emeği olmayan çocuğa hangi hakla benim diyor o da muamma da neyse artık…

Durmuyor; Brahe’ı kaçırıyor ailesinden. Bir adalet insanı olsun diye hukuk okutmak istiyor ona; ama içindeki cevher başka ünlü astronomun. Güneş tutulması ona öyle bir ilham veriyor ki kendini yıldız hareketlerine anlam vermekten, matematiksel hesaplamalar yapıp çıkarımlar yapmaktan alıkoyamıyor. Resmen hayatı oluyor yıldızlar ve gezegenler. Sırf bu uğurda burnunu kaybettiği de yazılı kaynaklar arasında.

Üniversitede matematiksel bir hesaplama sebebiyle düelloya giriyor. Ama bakın ne güzel, o dönemlerde kız kavgası, sağ sol tartışması yerine doğru düzgün bir amaç uğruna burnundan olmuş. Evet yanlış okumadınız, burnunu koparmışlar Brahe’ın. Sonraki tüm hayatı boyunca pirinç ve altından yapılmış takma burun kullanmak zorunda kalmış. Burnu düşse eğilip almaz sözü de Brahe’tan çıkmış olabilir mi diye düşünmeden edemedim bu noktada valla.

Amcasının ölümünün ardından kendini yıldızlara adayan Brahe, dönemin kralına kendisi için bir gözlem evi açtırıyor. Zevk-i sefa ve bilimsel araştırmalarla dolu bu gözlem evinden bir de geyiği bulunuyor kendisinin. Kendi ölümü gibi onun da ölümü biraz farklı. Geyik, fazla biradan hakkı rahmetine kavuşuyor.

Bu arada yardımcısı Kepler; hani şu NASA’nın uzaya gönderdiği teleskopların üzerine ismini yazdığı diğer bir ünlü astronom Kepler… Her ne kadar sürekli didişmiş olsalar da Brahe, talihsiz, zamansız ölümünden sonra tüm servetini bu beyefendiye bırakacaktır.

Gelelim bu ünlü astronomun ölümüne. Bazı kaynaklar ilginç ölümler arasına almış çişini tutarak ölmeyi. Lakin işin iç yüzü öyle değilmiş. Bir gün kralın davetlisi olarak gittiği yemekte çişi gelen Brahe, krala ayıp olmasın diye masadan kalkmıyor ve bir anda yığılıp kalıyor.

Yıllar sonra mezarı kazılıp, bedeninden kalanlar incelendiğinde ölüm nedeninin zehir olduğu ortaya çıkıyor ve ne acıdır ki onu zehirleyenin tüm servetini bıraktığı yardımcısı Kepler ya da dönemin kralı olabileceği yargısına varılıyor. Çişini tutarak öldü hikayesindeki tek doğru yön de bu durumun ölümünü hızlandırması.
Kepler’in de alacağı olsun ne diyelim!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

55
8 Paylaşım, 55 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
6
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Muhteşem Muhteşem
5
Muhteşem
İnanılmaz İnanılmaz
1
İnanılmaz
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Smyrna

Efsane

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın