Disney – Pixar İşbirliğinden Görsel Bir Şölen ”İnanılmaz Aile 2”

Anlatım tarzı, eksantrik karakterleri, öyküsünün derinliği, teknolojik görsel atmosferiyle ilkini gölgede bırakan harika bir animasyon sizleri bekliyor.


inanılmaz Aile 2

İlki 2004 yılında gösterime giren İnanılmaz Aile (The Incredibles), 14 yıl süren bir aranın ardından çekilen İnanılmaz Aile 2 (Incredibles 2) ile devam filmleri arasında yerini almış oldu. Devam filmlerinde iki film arasının bu kadar uzun olması pek rastlanılan bir durum değil.

Sinema salonlarını canlandıran, bir canlandırma (animasyon) gişeye müthiş bir giriş yaptı. Hem ABD’de 2018 yazının en çok seyirci toplayan filmlerinden biri olarak, hem de ülkemizde ilk haftasında olmasına rağmen 591 bin seyirci ile ilk sırada yer alarak. En İyi Animasyon Filmi”  ve ”En İyi Ses Kurgusu”  olmak üzere 2 Oscar ödüllü, Brad Bird‘in senaryosunu yazıp – yönettiği 2004 yapımı olan İnanılmaz Aile‘nin maceraları 14 yıl önce kaldığı yerden yine Brad Bird‘in senarist – yönetmenliğiyle devam ediyor.

Sinema sektöründe devam filmleriyle ilgili olarak, ikinci filmlerin ilkinden daha kötü olma alışkanlığı 1 saat 58 dakikalık Incredibles 2‘de bize bir istisna yapmış gibi görünüyor. Açıkcası çok da temiz – net görünüyor. Tabii bunda 14 yıl içerisinde meydana gelen teknolojik gelişmelerin de payını yok sayamayız. İlk filmde karşılaştığımız etkileyici grafikler Incredibles 2‘de de aynı teknik altyapı ile koruma altına alınmış. Anime karakterlerin surat ifadelerinde ince düşünülmüş detaylı bir ekip çalışması yapıldığını da hemen fark edebiliyorsunuz.

İlk filme oranla belirginleşmiş mimiklere sahip suratlar, karikatürize edilmiş vücutlar ve yönetmen Brad Bird’ün gerçek bir film çekermiş gibi kurgu – tasarımı takdire şayan doğrusu. Kamera ve kadrajların kullanım tarzı da sağlam bir sinema duygusunu tattırmıyor değil. Film de büyük bir emek olduğu aşikar.

İnanılmaz Aile 2, süper güçlere sahip olan Parr ailesinin başından geçen heyecan – aksiyon dolu maceraları konu ediniyor. Süper güçlere sahip olan ailemiz bir yandan ana amacı olan suçla mücadelesine kaldığı yerden devam ederken, diğer yandan da süper kahramanların yaşadığı yasal olmaması sorunlarıyla yüzleşiyor. Bu sorun karşısındaki beliren umut ışığı ise, ailemizin Elastigirl takma adlı annesi Helen‘dir. Helen sadece ailesinin değil, süper kahramanların önemini ispatlamak üzere dünyayı kurtarmakla meşgul olurken, devam eden yaşamın vazgeçilmezi olan evdeki işleyiş, Violet ve Dash ile birlikte evde kalan Bob‘un sorumluluğundadır.

Ailenin en küçüğü Jack-Jack‘in de süper güçlerinin ortaya çıkmasıyla birlikte, Bob‘un evin kontrolünü sağlaması iyiden iyiye içinden çıkılmaz bir hale dönüşüyor.

Ne var ki yeni türeyen bir kötü dehanın en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş olan planı dünyayı tehdit etmeye başlayınca, ailemiz ve Frozone yeniden birlikte çalışmanın bir yolunu bulmak zorundadır ve tehdit altındaki dünyayı kurtarmayı başarmalıdır.

İmdb’den 8.1 gibi yüksek bir puan alan İnanılmaz Aile 2, gönül rahatlığıyla ailecek gidebileceğiniz ve hafasonunuzu eğlenceli hale getirebilecek bir film diyerek iyi seyirler diliyorum.


Orjinal Yazar

SizveBiz Blog Editörü | İronist | Sinema | Tv | Dizi | Eleştirmen

Ciddi Şakacı | Empati Uzmanı | İnsancıl Bir Hayvansever

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri