Denzel Washington’dan Beklemezdik!

Evet ünlü aktörün 1977 yılından beri devam filmi çekmeme kuralını bunca yıldan sonra bozacağını beklemezdik, eğer The Equalizer'ı 2014 yılında izlememiş olsaydık!


Equalizer-2

Oscar ödüllü, Newyork doğumlu ve 64 yaşındaki ünlü aktör Denzel Washington‘ın kariyerindeki ilk devam filmi The Equalizer 2 ülkemizde gösterime ve sitemizde kritiğimize girdi. Hayırlı olsun!

Ünlü aktör, ilk filmi Wilma ile başlayan sinema kariyerindeki ilk devam filmi ile kariyerinde bir ilke imza atmış oldu. Geç oldu ama biz onun oyunculuğunu sevenler için çok iyi oldu. Beklemekten helak olmuştuk (4 kısa yıl kadar). Orijinalinde The Equalizer 2 ülkemiz sinemalarında ise Adalet 2 ismi ile 22 Ağustos tarihinde gösterime giren film, serinin ilk filmi olan The Equalizer severleri için çifte bayram yaşattı desek yanlış olmaz.

Serinin ilk filmi olan The Equalizer (Adalet), Mark Twain’in ”Hayatınızın en önemli iki günü; doğduğunuz gün ve neden doğduğunuzu anladığınız gündür.” cümlesi ile başlıyor. Bu cümle Denzel Washington‘ın filmde canlandırdığı Robert McCall karakterinin doğumunu değil belki ama varolma sebebini anlayabilelim diye yapım şirketleri reklamından hemen sonra karşımıza çıkıveriyor. Zaten o sebebi de filmin ismi yapmışlar. Ülkemiz sinemalarında Adalet olarak adlandırılmasına rağmen The Equalizer için benim en sevdiğim ve filme yakıştırdığım çeviri Dengeleyici.

Robert McCall filmin ilk sahnelerinde İstanbul’a yaklaşan bir trende bu kılıkta karşımıza çıkıyor. Ve yine elbette ki, hayatta meydana gelen düzensizlikleri dengelemek için.

Robert McCall her gün 7.30 da kalkan, saçlarını traş eden, meyveli sütünü blendera atan, ayakkabılarını diş fırçası ile temizleyen, devasa büyüklükteki ev tasarım-yapı marketteki işine hafif raylı metro ile giden sıradan bir adamdır. Sıradanlığı karısının ölümünden sonra ortaya çıkmış olan eski bir deniz piyadesi ve ajan da diyebiliriz. Karısının ölümü, yemeklerini ayırarak yemesi ve içeceği poşet çayı mendiline intizamlı bir şekilde sararak yanında cafeye götürmesi falan gibi özellikleri Monk‘u andırmıyor değil. Direkt Adrian Monk aslında ama bir tek yanında Natalie Teeger’ı eksik.

Serinin her iki filmi Denzel Washington’la, kendisine 2002 yılında ‘En İyi Erkek Oyuncu’ dalında Oscar kazandıran ‘Training Day’ filminin yönetmeni Antoine Fuqua’yı da yeniden bir araya getirmesi bakımından dikkat çekici. Filmin parlayan yıldızı ise Moonlight’tan hatırladığımız Ashton Sanders.

Serinin bu filminin ana konusu eski mesai arkadaşı Susan Plummer’ın (Melissa Leo) Brüksel’de işlenen bir cinayeti araştırırken öldürülmesi. Evet eğer Susan Plummer’ın dediği doğru ise, hayattaki tek arkadaşı öldürülen Robert McCall bakalım dengeyi nasıl sağlayacak? İyi seyirler!

Hepimize iyi seyirler!


Orjinal Yazar

SizveBiz Blog Editörü | İronist | Sinema | Tv | Dizi | Eleştirmen

Ciddi Şakacı | Empati Uzmanı | İnsancıl Bir Hayvansever

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri