Siz Ve Biz BLOG

Cimri Misin Yoksa Tutumlu Mu?

3 dakikada okuyabilirsiniz


30
30 Beğeni
cimri mi tutumlu mu

Öyle tanımlar vardır ki birbirleri arasında çok ince bir nüans vardır. Tembellik ile üşengeçlik, pimpirikli olmak ile temkinli olmak gibi cimrilik ile tutumlu olmak da bu ince farklılığı yaşayan sıfatlardandır. Peki siz kendinizi tanıtırken hangisini kullanıyorsunuz? Cimriliğin ilkokuldan beri kötü bir olgu olduğu bilinci yerleştirildiği için kimse kendisi için “Cimriyim” diyemez haliyle. Bunun yerine ikame ve daha ılıman bir sözcük olan “Tutumluyum”u tercih ederiz. Şimdi sizlere cimri insanlara ait birkaç örnekleme yapıp sizin de cimri olup olmadığınızı test edelim. Eğer belirtilen örneklerden 5’ini yapıyorsanız darılmaca, gücenmece yok cimrisiniz demektir.

Biriktirirler..

cimri

Sadece para değil, ellerine ne geçerse lazım olur diye biriktirirler. Pet şişe, cam şişe, poşet, gazete… Evleri, ofisteki çekmeceleri bir sürü ıvır zıvır ile doludur.

Hiçbir Şeyi Atmazlar..

cimri

Dar ya da bol gelen giyilmeyen kıyafetleri yıllarca saklayabilirler. Ne bir başkasına verirler ne de atarlar. Kilo verirsem giyerim ya da kilo alırsam üstüme olur diye diye dolaplarını doldururlar. Yeni kıyafet almak için aylarca düşünürler.

Alışveriş Süreleri Çok Uzundur..

cimri

Alışveriş sürelerini uzatan alacakları eşyaların fazlalığından değildir. Fiyat araştırması için gün boyu mağaza mağaza gezer ve en ucuzu neredeyse oraya geri dönerler, kıyafetse tekrar dener bir kulp bulur almazlar. Gıda ise “Aman boşver, gerek yok şimdi buna.” der yine almazlar.

Araba Kullanmazlar..

cimri

Arabaları olmadığından değil tabi ki. Cimrilerin mutlaka bir araba ve evi vardır. Maliyet çalışması yapar ve en uygun olanın toplu taşıma olduğunu düşünerek arabalarını kullanmazlar. Benzin olmuş 4,95 TL, tabi kullanmazlar demeyin. Zaten onlar Ferrariye bile tüp takabilecek bir mantalitededirler.

İndirimsiz Alışveriş Yapmazlar..

indirim

Pazarlık sünnettir. Herkes yapabilir elbette; ama cimri insanlar 0,10 kuruş indirim almadıkları malı asla almazlar.

Ayaklı Barkod Okuyuculardır..

barkod

Mağazada beğendikleri kıyafetin bedeninden önce etiketine bakarlar. 3 haneli rakamlara geçen kıyafetlere el bile sürmezler.

AVM’den Alışveriş Yapmazlar..

cimri

Gıda ve giyim harcamalarını semt pazarlardan ya da discounter olarak bilinen mağazalardan yaparlar.

Ceplerinde Akrep Olduğu Doğrudur..

cimri

Elleri pek ceplerine gitmez. Gittikleri ortamda hesap ödeneceği zaman ya ortadan kaybolurlar ya da kendilerini ağırdan alırlar. O çantada cüzdan bulamazlar ya da pantolondan çıkmaz cüzdanlar.

Başkalarının Yanında Sigara İçmezler..

cimri

Tiryaki olabilirler; ancak başkalarının yanında o sigara paketi asla çıkmaz cepten. Hatta bazen bıraktıklarını bile söylerler. Genelde de otlanırlar bırakma bahanesi ile.

Garanticidirler..

cimri

Asla risk almazlar. Bu yüzden borsa, hisse senedi gibi kelimeler onların lügatı dışındadır. 10,00 liranın 9’unu kenara koyar; kalan 1,00 lirasını da gıdım gıdım harcarlar.

Nefisleri Yoktur..

cimri

Nefsi olmayan bir türdür. Her isteğe gem vurabilme yetisine sahiptirler. Çok şık bir elbise mi gördü, günlerce gelir gider bakarlar ve en sonunda vazgeçerler. Canları yiyecek bir şey mi çekti, ikame bir şeylerlerle geçiştirirler. Tatlıyı şekerli bir çayla, tuzluyu bir lokma ekmekle.

Acıkmazlar..

cimri

İnsanlar elbette; ama suyla bile doyabilirler. Uzunca saatler aç kalabilme özelliğine sahipler. Arkadaşlarıyla beraber bir şeyler yemeğe içmeye gittiklerinde menüdeki en ucuz ne ise onu seçerler.

Sosyal Medyada Discounter Market Takipçileridir..

migros

Sosyal medyada Vakko, Zara, Migros, yerine Defacto, LCW, A101 ve BİM’i takip ederler.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

30
30 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Smyrna

Efsane

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın