Bir Neslin İletişimle İmtihanı

5 dk


38
11 Paylaşım, 38 Beğeni
Bir Neslin İletişimle İmtihanı

Hayatımıza akıllı telefonlar girmeden önce ne de güzel anlaşıyorduk biz; hatırlayan var mı? Yoksa nostaljik bir yolculuk yapalım ve nostaljiye bayılan arkadaşlarımızla bu içeriği paylaşalım.

Mesajı 160 karaktere sığdırırdık

kısa mesaj

Ne çile çekerdik be. Türkçeden sesli harfleri silerdik o yetmezdi büyük küçük harf kuralını altüst ederdik. Kelime arasında boşluk mu o da ne! Bir de hıncımızı alırcasına yazdığımız onca şeyden sonra 4 kontör gidecek diye baştan düzeltme yapardık. Çok çekmişiz çok. Şimdi buna rakip tek yer Twitter. Neyseki kontör derdi Yok.

Aklımdasın demek için kısa bir çağrı gelen arama

Sevgililerin, o dönemde sen bu kızın fotoğrafını niye beğendin, nasıl olur da eski sevgilini stalklarsın, bu adam niye senin takip listende gibi kavga sebepleri yoktu. Tek sorunları bana niye çağrı atmadın sabahtan beri. Kontörüm yok deyince ha tamam ben sana 10 kontör gönderiyorum şimdi deyip tatlıya bağlanırdı.

Seni çok özledim demek için uzun bir çağrı

uzun çağrı

Bir iki gündür görülmemiş ses duyulmamışsa, çağrıların süresi uzar. Normalde çalar çalmaz kapanan telefonlar uzun uzun çaldırılır. Maksat seni çok özledim, sesini duymak istiyorum ama kontörüm çok yok konuşamam.

Evet ise tek çağrı

evet ise y

Karşı tarafın yine kontörünün olmadığı zamanlarda mesajla birşey soruyorsan evet ise tek çağrı atılması yeterdi. İletişimde çığır açacakmışız da akıllı telefonlar engel olmuş buna.

Hayır ise iki çağrı

hayır ise y

Aynı sorunun cevabı hayır ise iki kısa çağrı. Kontörü olanın telefon açıp sorma gibi bir lüxü yoktu. Lüx diyoruz; çünkü o zamanlar telefonla konuşmak lüxtü. Telefon açılır açılmaz patır patır atan kontörler, bir nesli sessiz iletişime bıraktı ya.

Kendi telefon melodimizi kendimiz yapardık

melodi

Şimdi nasıl Iphonenun melodileri bir yerde çalındığında aha bu adamda ıphone var diyorsak o dönemde de rastgele bastığımız tuşlarla yaptığımız melodilerle de kendi tarzımızı ortaya koyup, kendi müziğini yapmış dedirtirdik:)

En popüler ve tek oyun Snake

snake

Canımız sıkılınca en sevimli yardımcımızdı. Yılandan sevimli olur mu demeyin. Ellerimizle besleyip büyütüyorduk. Sonunda kendini yiyordu ama olsun az biraz vaktimizi öldürüyordu.

Dönemin parlayan yıldızı Nokia 6600

nokia

Kimin elinde görülse şimdinin ıphone 7 plusu kadar ilgi görebilirdi. Fotoğrafı, Videoları onunla çektik eğlendik. Hatta bu güzelim telefonu Gamze Özçelik ve kafa kesen asker ile özdeşleştirdik. Yeni nesil muhtemelen bu üçlü arasındaki ilişkiyi hiç bilmeyecek.

Arabanın tekerleğine konulacak kadar sağlam Nokia 3310

sağlam nokia

Şimdi pat diye elimizden düşüp tuzla buz olan ekran camları nerdeeee fırlatıp atsan da hizmette sınır tanımayan tekrar toparlanıp zıpkın gibi çalışan Nokia 3310 neredeee!

Tasarımda Everest’e çıkmaya çalışan telefonlar

farklı tasarımlar

Şekilli şekilli tuş takımları, renkler derken envai çeşit tasarımlar çıkardılar. Nokia bunların başını çekti tabii ki. Nokia o dönemin şimdiki ıphone ve Samsung’ydu.

Son kontörü yiyen zalımın kızı

bimiş kredi

Tek bir kontör demek can demekti. Çölde susuz kalmış seyyahın matarasındaki son damla su demek ve çağrı atarken onu da götüren kız koca su varili devirmişçesine zalımdır.

Bana 10 kontör göndersene be kardeş bakışları

kontör gönder

Acil ihtiyacı olanların, tanıdık tanımadık o an kim varsa kontör istemesi gayet normaldi. Parça kontör muhabbeti bile vardı. 100 kontörlük kartlara gücü yetmeyenler, gidip 20 liralık yükletirlerdi; ona da gücü olmayanlar da abi bir on kontör sıksana bakışlarını herkese çevirebilirdi.

100 kontörlük kartlar candır

kontör

Alması zordu o zamanlar ayda bir zorunlu olarak yüklerdik ama asla 10 gün gitmezdi. Sonra gelsin parça kontörler. Lakin o ilk aldığında şifreyi kazıdığında aldığın haz, şimdinin dondurma reklamlarında yok.

Bedava gelen 20 kontör ayrı heyecandır

kontör bedava

100 kontör yüklediğinde bazen kıyak yapardı sana operatör. Bir bakmışsın 20 kontör ateşlemişler. O 20 kontör sana özeldir onu hep saklarsın. Herkese 100 diye bahsedersin. Çünkü kontörünün hesabını yapan bir anne vardır.

1 mesaj alındı yazısının yüreklerdeki hop hop’u ayrıdır

bir mesaj alındı

Şimdi WhatsAppta bildirimde okursun kim ne yazmışsa. Görmemek gibi bir durum yoktur aslında eline telefonu almışsan. Cevap verip vermemek o an sana kalmıştır. O dönemde kıytırık bir banka mesajı olsa da kimden geldi acaba ne yazdı acaba gibi soruların hücumuyla ani hızlı bir kalp atışı demekti 1 mesaj alındı cümlesi.

Ödemeli çağrı atmanın 💩 unu çıkaran Harika nesil

demeli

Kontörü sıfırlayanların ödemeli çağrı atmak ve bunın da cılkını çıkarmak gibi bir sorunları vardır. Neyse ki günde 15 tane hakkın vardı da o bitince rahatlıyordun. *135*05431234567 yazmaktan hiç mi üşenmezdiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

38
11 Paylaşım, 38 Beğeni
Smyrna

Efsane

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın