Balıklı Kuyum


Aralıklı değil sana müptela halim, daimi çaresiz kor gibi göğsüm. Ve artık yanmaktan geçtim kısık kısık tütüyor sana şu canım.

Sen aşığın berceste duygusu. Bende ise katran kokusu ile sana hicret arzusu, Karanlıkta değildir kalbim ama gözlerimde titreyen sensiz hazanın buğusu.

Çehrem öyle suskun ki, sahra gecesi görse infak edecek suyunu ve iftar aşını. Lakin içimi sorma onda yayılmış bir arzı ayıran zelzelenin telaşı. Ah güzelliği ile gül küstüren pembeli, bir baksan şu gönlüme gül diyarında yalnızlardan bir ordu, hepsinde benden bir parça, ben ise sensiz bin parça.

Gözlerine bakıyorum, orda geniş yaylaların arı okşayan fırtınası, bende ise bitişik duvarların arasından kurtulma çabası. Alemine hane olmuş şu kalbimin yeri sanki merdane ile mermerin arası. Ben bu göğüs kıran darlıkta sana soluklanıyorum berrak fecrin buğusu.

Sensizlik billahi eziyet dişimden tırnağıma, aşınmış delik delik her yanım, korkarım sevilesi kalmamış. Evren gibi muntazam nizamın yanında benim yılanlardan can bulmuş arapsaçı halim. Sana yakışacak benler hayal ediyorum ama nasibim yok yine her ruha bedeni dar alıyorum.

Sonra Yunus’un balığında Yusuf’un kuyusuna giriyorum. Kırk kat sindirilmiş yaraları İbrahim’in ateşiyle dağlıyorum. Ona serin olan ateş beni ebabil közü ediyor. Sönmeden düşüyorum, kuyunun dibinde yeryüzü arıyorum.


Behzat Balcı

Çukurova Üniversitesi Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi,

İlgi alanlarım; Şiir, Tarih, Felsefe

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri