Anne Olmayı Öğreniyorum

3 dk


27
12 Paylaşım, 27 Beğeni
anne-k

Bebeğimizle ilk buluşmamızı yaptık. Şimdi de yaşayabileceğimiz bazı durumlarla nasıl baş edeceğiz ona bakalım. Bu arada bebeğimizin vücudumuzda bıraktığı izlerden de biraz söz edelim. Hamile bayanların ve elbette ki benim de ilk önceliğim bebeğimin sağlığıydı. Ancak yine de hızlı kilo alımının bedenimizde oluşturacağı tahribatı da bir kenara koymayıp bunun için önlemler almak şarttı.

Adınız toplumda hatta kendi evinizin içinde “Anne” olacak. Bebeğinizle beraber olacağınız her yerde size “Hanımefendi” yerine “Annesi” diye hitap edecekler. Kimliğinizde bir değişme oluyor anlayacağınız. Fakat bu durum, sizin kadın olduğunuz gerçeğini asla değiştirmeyeceği için dişiliğinizi her zaman korumanızda fayda olur.

anne

Hamilelikte en can sıkıcı durum karın, kalça, bacak ve göğüslerde oluşabilecek çatlaklardır. Öncelikle şunu belirteyim ki dışarıdan kullanacağınız hiç bir kozmetik yada organik ürün bu çatlaklara kesin çözüm değildir. Bu durum biraz genetiktir. Yani annenizde yoksa, esmer tenliyseniz büyük bir ihtimalle sizde de olmayacaktır. Ancak illaki her esmer tenlide çatlak olmayacak diye de bir çıkarım yapamayız. Beyaz tenliler bu noktada bir miktar daha fazla tehdit altında diyebiliriz. Size böyle bir sorun için önerebileceğim tek şey, bol bol su içmeniz (günlük 3-4 litre) ve günde 2 kez tüm vücudunuza vücut yağları ile masaj yapmanızdır. Fındık-kakao ya da ayva çekirdeği yağı kullanabilirsiniz. Ancak kakao yağını kullandıktan sonra kıyafetlerinizi üzerinize geçirmeyiniz; lekesi kalabilir.

anne

Şimdi tekrar bebeğimizle ilgili durumlara dönelim. Önceki yazımda da belirttiğim üzere bebeğinizin kendisini en güvende duyduğu yer sizin kucağınız ve memenizdir. “Neden “göğüs” yerine “meme” kelimesini kullanıyor bu kadın?” deyip garipseyenleriniz için hemen açıklayayım. Her ikisi de aynı organdır; lakin bebeğiniz için o memedir. Eşiniz için ise göğüstür. Yani anlatmak istediğim siz anneyken aynı zamanda kadınsınız. Bunu her fırsatta vurgulamak isterim ki erkekler de eşlerini bebek dünyaya geldikten sonra kadından ziyade bir anne olarak görmeyi, eşlerine duydukları sevginin boyutunu değiştirmeyi abartmasınlar. Bu anekdotu da verdikten sonra gelelim kabus dolu gecelerimize.

bebek

Hatırlayacağınız üzere ilk geceden ağlayıp duruyordu bizim nazlı kız. O gece sadece mama verilmişti; çünkü bende kolostrum (ilk birkaç gün memeden gelen hafif sarımsı saydam görünümlü sıvı, halk arasında ilk ağız suyu da denir.) ile karışık kan geliyordu.  Ondan sonraki geceler de ağlamalar bitmiyor, uyku uyumuyordu. Sadece memede susuyordu. İki koca gün uyumadığımı sürekli kucağımda gezdirdiğimi hatırlıyorum. Aslolan “Bebek her ağladığında onu emzirmekmiş”. Kontrol tamamen onun elinde. Tabir-i caizse gak deyince meme guk deyince meme şeklinde ilerleyin. Emin olun çok rahatlayacaksınız. Baş belası gaz sancıları da geldi dayandı kapımıza. Emzirmek hepsine çözüm oluyordu bizde. Ama bu da yorucu haliyle. Tuvalete gidemiyorsunuz, yemek yapamıyorsunuz hatta yiyemiyorsunuz. Sırf bu yüzden tek elle herşeyi yapmayı öğrendim.

Gaz sancılarına en iyi çözüm masajdır. Kimyonlu su, adaçayı gibi bazı çözümler üretilebilir ancak en etkilisi masaj olacaktır. Bizde hiç biri çözüm değildi. 5. ayda öğreneceğim bir rahatsızlık, bunca sıkıntımızın ana sebebiymiş. Bu rahatsızlığı sonraki yazımda anlatacağım. Şimdilik hoşçakalın ve takipte kalın…


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

27
12 Paylaşım, 27 Beğeni
Smyrna

Efsane

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın