içinde

Aksiyon Severlere Müjdemiz Var

DERSİMİZ: SİNEMA / KONU: SPIN-OFF  

Hızlı ve Öfkeli ya da diğer adı ile (ki bu da orijinali demek oluyor) Fast & Furious serisi nur topu gibi yeni bir film dünyaya getirdi. Allah bol seyircili büyütsün. Tabii ki bu; sinema jargonuna ülkemizde yeni yeni oturan spin-off uygulamasının OrjinaL´ce tarifi. Aslında patentini almalıyım. Çünkü kanımca ''spin-off: Basın-yayın'da yan ürün orijinal medya yapımının içerisindeki bir bölge ya da birkaç karakter üzerinde daha iyi yoğunlaşabilmek amacıyla oluşturulmuş bir televizyon programı, radyo programı, video oyunu ya da filmdir.''  tarifini, bir filmin içinden bazı karakter ile yeni bir film doğması tabiri çok daha iyi karşılıyor.

Bu konuyu uzattım çünkü değerli okurlarımın, Hızlı ve Öfkeli serisi çok bozmuş ya da serinin en iyi filmi olmuş ya da Vin Diesel'siz Hızlı ve Öfkeli mi olur? gibi yanılgılara düşmelerini hiç ama hiç istememem. Film Hızlı ve Öfkeli serisinin kurgusu ile değil, serinin içinde çok sevilerek beğeni toplayan iki karakterin bağımsız bir filmde buluşmaları ile alakalı. Bu iki karakterden diplomatik güvenlik ajanı olan Luke Hobbs'a Dwayne Johnson, eski MI 6 ajanı olan Deckard Shaw'a da Jason Statham hayat veriyor. Bu arada Jason Statham'ın aksanına ve oyunculuğuna hayranlığımı ifade etmek istiyorum.

AKSİYON KABUK DEĞİŞTİRİYOR

Fazla cesur bir başlık gibi görünebilir ama filmin yapımcı firması olan Universal'in yayınladığı üç ayrı fragmana göz atacak olursanız, bir çoğunuz bana hak vereceksinizdir diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Özel efektli hareketli aksiyon kameralarının kullanıldığı filmde, objeyle birlikte hareket ettiğiniz hissine kapılıyorsunuz. Ki bu bazen son model bir arabının jantı olabiliyor. Son derece lüks arabalarının, devasa askeri araç gereç silahın, güzel kadınların, dövüş-kovalamaca sekanslarının arasında zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyeceğiniz bir film sizleri bekliyor.

Dwayne Johnson ve Jason Statham'lı Hızlı Öfkeli: Hobbs ve Shaw (Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw) filmi ülkemizde tüm zamanların yaz ayları açılış rekorunun yeni lideri oldu. Gösterimdeki ilk üç gününde 285.103 seyirci tarafından izlenen film, Ağustos ayı en iyi açılışı ve yaz aylarındaki en iyi açılış gibi önemli rekorların yeni sahibi oldu.

Hobbs, sadık bir kanun adamıdır. Shaw ise kanunsuz bir kaçak. Shaw, Hobbs’a suikast yapmaya kalkışmıştır. Hobbs, Shaw’u hapse göndermiştir. Hobbs Amerikalı, Shaw ise İngiliz’dir. Görünürde bu iki adam hiçbir ortak noktası olmayan birbirine tamamen zıt iki kişidir. Ama ikisi de onları karşı karşıya getirse de kendi katı ahlak kurallarıyla çalışır ve ikisi de bunu kabul etmeleri başlarına bela açacak bile olsa birbirlerine saygı duyarlar. İkisi de sözel ya da fiziksel bir yüzleşmeden kaçmaz. Birbirlerinden hoşlanmıyor ve birbirlerine güvenmiyor olabilirler ama bu ezeli düşmanların insanlığı sonsuza dek değiştirebilecek biyolojik, sinsi bir tehdidi durdurmak için birlikte çalışmaktan alıkoymacaktır.

Yönetmenliğini David Leitch'in yaptığı, baş rollerini Dwayne Johnson – Jason Statham – Idris Elba ve Vanessa Kirby'nin paylaştığı Hızlı Öfkeli: Hobbs ve Shaw tavsiye olunur. İyi Seyirler..

3 Yorum

Yorum Bırakın
  1. Yazını okumadan hem beğenmiş hem de muhteşem bulmuşum…? Ciddi şakacıymışsın, empati kurdun sanırım naçizane bu insan hayvanıyla. Oysa biz hala ”siz” olarak siz hala ”biz” olarak duruyorsunuz bu platformda.

    • Sayın Şefik Bey, bu yazıda tahminen ip çakışmasından ötürü teknik bir problem olmuş ve tüm okurlar için emoji tepki sekmesi kilitlenmiş görünüyor. Sizin kullanıcı girişiniz ile bir beğeni yapılmamış. Sorunu çözmek için detaylı inceliyoruz ve farketmemizi sağlayan yorumunuz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İş Güvenliği ve Müzik

Birbirimize Uzak Hayatlar Yaşıyoruz