Siz Ve Biz BLOG

Aileyi Anlatan Bir Kitaptır: Çocuk!

5 dakikada okuyabilirsiniz


38
14 Paylaşım, 38 Beğeni
kapak

Son 3 yazımda biricik kızımla doğumdan bu yana yaşadığım süreci aktarmış ve her bir aşamadan nasıl geçtiğimizi anlatmıştım. Bugün 11 aylık olan kızımın bana öğrettikleri ve yaşattıkları ile sizlere çocuk eğitiminde bir şeyler söylemek istiyorum. Birkaç farklı meslek dalını icra etmiş olsam da ne bir psikolog ne de bir doktorum. Sadece 11 aylık bir anneyim, yani o kadar da tecrübe sahibi değilim; lakin evlat denilen o varlığın ne muhteşem ve ne özenilesi bir varlık olduğunu gayet iyi bilenlerdenim.

Bir insanı sıfır kilometre halde kucağınıza alıyorsunuz ve ona istediğiniz şekli siz veriyorsunuz. Tabi mizaç diye de bir kavramı unutmamak lazım. Doğuştan gelen karakteristik özelliğimiz biz ne yaparsak yapalım ya da annelerimiz ne yaparsa yapsın değişmedi öyle değil mi? Mesele ben, annemin en sessiz evladıymışım. Bebekken ağlamayan, çocukluğunda yaramazlık yapmayan, uslu ve sessiz biriymişim. Yaşım olmuş 29. Hala ilk girdiğim ortamlarda en sessiz kişilik olarak parmak kaldırırım. Birazcık sosyal fobi meselesi bu. Birileri beni dinlemez ya da söylediklerimle dalga geçer veya önemsemez düşüncesi ile konuşmamayı tercih edenlerdenim. Bu üzerinde konuşacağımız çok başka bir konu; şimdilik bu konuya girmeyelim. Fakat şunu da düşünmenizi istemem: “Bu yapıda biri çocuğunu da aynı şekilde yetiştirir.” Öyle düşünmeyin. Duru Melek- kızımın adı- benim bu hayattaki en güzel eserlerimden biri olacak. Şuan arkadaş çevremde “After/Before”- Öncesi/Sonrası” olarak ruhsal değişimimi bende gözlemlemekteyim. Hatta şu cümleyi çok duyarım: “Sen bir tane daha doğurursan tam olacaksın.” Tabi bu “tam olacaksın“ın altına neşeli, vurdumduymaz, pratik gibi sıfatların girdiğini ayrıca belirteyim. Hayata dair tüm titizliğimi Duru Melek’e verdiğim için öncesinde takıntı haline getirdiğim pek çok unsuru görmezden gelebilme yetisi elde edindim. Her neyse daha fazla benlik kısmı uzatmadan size ebeveyn-çocuk ilişkisi üzerine söylemek istediklerimi aktarayım. Mesela;

res-1

Halıya içmesi için verdiğiniz sütü ya da herhangi bir şeyi döktü. Önce bir sakin olun. Bağırıp çağırmadan önce bir düşünün. Halıyı temizlemek 5 dakikanızı alır; ancak onun kırılan kalbini onarmanız daha çok vaktinizi alacaktır. Sesiniz, onunla beraber gülüp oynarken, kahkaha atarken yükselsin. O hata yaptığında değil.

res-2

Rica ederim, lütfen gibi sözcükleri ona karşı kullanın. Çocuktur ne anlayacak demeyin. 11 aylık kızıma henüz dediğimi anlamasa da ben altını değiştirme gibi bir savaş içerisine girmişken o durmadan kaçarken “Durucuğum lütfen durur musun?” diye bu işlem bitene kadar tekrarlıyorum. Evet itiraf edeyim ki çileden çıkıyorum. Ancak, onun kalbini kırmaya gözünden akacak bir damla yaşa değmez, çektiğim sıkıntı.

Neleri yapamadığından ziyade neleri yapabileceğine odaklanın. Her çocuk bir cevherdir. O cevheri ortaya çıkarmak ise sizin elinizdedir.

res-3

Çocuğunuz söz dinlemiyor mu? Peki neden diye düşündünüz mü? Sizin tutarsız davranışlarınız, yasaklarınız, anne-baba olarak aynı konu üzerinde farklı farklı davranışlarınız ve bunu çocuğunuza yansıtmanız… İsterseniz şapkanızı önünüze koyup tekrar bir düşünür müsünüz?

res-4

Çocuğunuzu dinleyin. Size seslendiğinde mutlaka cevap verin. Yalnız eliniz telefonda, gözünüz televizyonda, bedeniniz mutfak tezgahında, parmaklarınız klavyede olmasın. Onunla göz teması kurup söyleyeceklerini dinleyin.

Sözcüklerinizi doğru seçin. Bazı örnekleri aşağıda sıralıyorum.

İzin vermiyorumBunu şu sebepten dolayı doğru bulmuyorum.

Çok zekisinÇok doğru yaptın. Tebrikler!

Kafan çalışmıyor mu? Aptal mısın?Anlamakta zorlandın sanırım.

Yaramaz çocukBöyle yapman hoş değil.

MükemmelsinÇok iyi yaptın.

Hayır, aslaYapmamalısın; çünkü…

Sen dur;ben yaparımDenemek ister misin?

Yeter ki ağlama, sus Ağlaman fikrimi değiştirmeyecek, sakinleştikten sonra konuşabilirim seninle.

Okuldan geldiğinde, “Nasılsın?” diye sorun.” Günün nasıl geçti?” deyin. Siz de yorgun olabilirsiniz; ancak ona bu soruları sorabilmek için 5 dakikanızı ayırın.

Asla hiçbir konuda onu korkutmayın. “Cıs, öcü, canavar” gibi sözcüklerle çocuğunuzu korkutmayın. “Doktor amca, hemşire teyze sana iğne yapar.” diye onu engellemeye çalışmayın. Bu durumda yine zararlı siz çıkacaksınız. Çocuğunuzu doktora götürmek istediğinizde size zorluk çıkarması gayet normal olacak bu durumda.

res-5

“Önündeki tabağı bitireceksin!” gibi emir kipli bir cümleyi kullanmaktansa, öncelikle onun da bir birey olduğunu hatırlayıp hangi yemekten ne kadar yemek istediğini sorun ve tabağını ona göre doldurun. Çocukların yemek yememesi, anne babaların en çok zorluk yaşadığı süreçlerden biridir. Yalnız bunu en zararsız şekilde atlatmak yine sizin elinizde. Evinizde sizin de uyacağınız kurallar olmalı. Yemek masasına hep beraber oturmalı, yemek yediğiniz ortamda televizyon, tablet ve telefon olmamalıdır. Yemek esnasında tüm ilginizi çocuklarınıza verin.

Çocuklarınıza suçluluk duygusundan çok sorumluluk duygusu aşılamaya çalışın. Örneğin: “Oğlum sen ağzının yerini bilmiyor musun? Nasıl yiyorsun o yemeği döke saça.” demek yerine, “Sanırım yanlışlıkla yere döktün, lütfen orayı siler misin?” demelisiniz.

Yazımın başında da belirttiğim üzere çocuklar bizim eserlerimizdir. Aileyi anlatan kitap gibidir onlar. Bir çocuğun saygılı, sevgi dolu, anlayışlı, merhametli, tutarlı olması demek anne-babanın da bu özellikleri taşıyor olması demektir. Her ne kadar istemediğimiz davranışları sergileseler de onlar bizim bir parçamız, hayattan çıkaramadığımız hırsımızı onlardan çıkaramayız. İllaki birine bağırıp çağırmak istiyorsanız, bunu kendi yaşıtınız biriyle yapın, çocuğunuzla değil; çünkü o sizin denginiz değil. Ayrıca asla ve asla çocuklarınızın önünde birbirinize hakaret etmeyin, sesinizi yükseltmeyin. Sağı solu kırıp dökerek hiçbir şey kazanmaz; aksine kaybedersiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

38
14 Paylaşım, 38 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Smyrna

Efsane

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın