Acıyla Harmanlanmış Bir Başarı Hikayesi: Bilinmeyen Yönleriyle Seçilmiş Kişi Keanu Reeves

4 dk


102
18 Paylaşım, 102 Beğeni
reeves kapak

Sevgilinizden mi ayrıldığınız, sizin sevdiğiniz kız sizi sevmiyor mu, imkansız aşka mı düştünüz, işten mi çıktınız, para mı kaybettiniz, eviniz mi yok? Haftasonları dışarı çıkamıyorsunuz diye mutsuz musunuz, anne babanız ayrıldı mı? Hayatta herkesin yükü kendine ağır geliyor, insan kendisi dışında herkesin hayat tekerleğinin ileriye gittiğini düşünüyor. Dünyada tüm zorluklar onu buluyor hissine kapılıyor ve motoru durduruyoruz.

Peki hiç küllerinizden yeniden doğmayı düşünmüyor musunuz?

yaş

Babası Tarafından Terk Edilen Disleksi Hastası Bir Çocuk

Şimdi size erken yaşta hayatın gollerini yemeye başlamış birinden bahsedeceğim. 3 yaşındayken babası tarafından terk edilen kahramanımız, annesiyle başka bir şehre taşınıp babası tarafından terk edilmenin hayatının ilk kaybı olmadığını bilmeden yaşamaya devam etmiş.

Dinleme, konuşma, yazma, akıl yürütme gibi yeteneklerin kazanılmasında ve kullanılmasında çok büyük güçlükler ortaya çıkaran bir öğrenme bozukluğu olan disleksi hastalığının yaşamını berbat ettiği dönemlere gelmişti. Bu rahatsızlığı yüzünden lisede dışlanan, sevilmeyen ve yalnız bırakılan biri olmuştu. Yalnız kaldıkça hırçınlaşan, sorun çıkaran bir öğrenciye dönmüştü. 4 lise değiştirip sonunda mezun olamadan okuldan atılmıştı. Öğretmen ve arkadaş çevresince, “geleceği kötü işlerle yoğrulu kötü çocuk” olarak etiketlenmişti.

Hala Hayata Karşı Bir Zaferi Yoktu

eşinin ölümü

Hayatında travmalar bitmiyordu. 23 yaşına gelmişti. Çok sevdiği ve en yakın arkadaşı River Phoenix’i o kadar uyarmasına rağmen uyuşturucudan kurtaramamış ve onu kaybetmişti. Tekrar yalnız kaldığını düşündüğü sıralarda Syme ile tanışıp arkadaşlık kuran ve aşkı onda bulan kahramanımız, bir bebek sahibi olmaya hazırlanmıştı. Arkadaşının ölümünden sonra hayatın ona verdiği teselliydi Syme ve bebeği. Heyecanla bebeklerinin doğacağı günü beklemişlerdi. O gün gelip çattığında yine dünyası başına yıkılmıştı. Bebekleri ölü olarak doğmuştu. İkisi için de ağır bir dramdı. Depresyon eşiğine kadar gelmişlerdi.

Bebeğinin acısını henüz atlatamamışken, tekrar sarsılmıştı kahramanımız. Çünkü karısı Syme, trafik kazasında hayatını kaybetmişti.

Hayata karşı ardı ardına yenilgiler alıyordu. Bir film ya da dizi olsaydı yaşamı, bu kadar da olmaz deyip inandırıcılığı yok deyip seyretmeyi bırakabilirdiniz. Ama o, disleksi hastası olup okulu bitiremediği için bile minnettar. O, yaşadıklarından ders almayı, ahlar vahlar çekip kaderine teslim olmamayı seçti. Disleksi hastalığının üzerine giderek onu yendi ve gerçek bir kitapsever oldu. Sürekli okudu. Her kaybedişte iki seçenekli yoldan çoğu insan için hep zor olanı seçti ve kendini şu şekilde ifade etti:

“Zor zamanlara bile teşekkür edin; çünkü onlar sizi şuan olduğunuz kişiye dönüştüren şeylerdir.”

O zor zamanlarının esiri olmak yerine kendinden emin ne istediğini bilen biri oldu. Yaşadığı acılar, onu hep ileriye götüren unsurlardı ve kendi durumunu şöyle dile getirmişti: “Hepimiz bir gün öleceğiz. Onun için lütfen sonsuza dek yaşayacakmış ve yarının bir garantisi varmış gibi hayalini kurduğunuz ya da sevdiğiniz şeyleri erteleyip durmayın. Güzel bir yemek yiyin, güzel bir havada yürüyüş yapın, denize girin, kalbinizde saklayıp durduğunuz ve ertelediğiniz isteklerinizi ortaya çıkarın. Aptal olun, farklı olun, ne olursanız olun istediğiniz kişi ve şey olun çünkü bundan başka hiç bir şey için yeterli zamanımız yok!”

Küllerinden Doğuyordu

Neo

O da zamanı olmadığını düşündü ve hastalığını da yendikten sonra hiç vazgeçmeyerek oyuncu seçmelerine katıldı. Seçilmiş insan olarak Neo karakteriyle karşımıza çıktı ve bir anda milyonlarca hayranı oldu o kötü çocuk olarak etiketlenen kahramanımızın.

Oldukça Mütevazi Bir Kişiliği Vardı

metroda

Nereden geldiğinin hep bilincindeydi. Acılarla beslenmiş bir ruhun naifliğini taşıyan, mütevazi bir kişiliği vardı. İlk işinden kazandığı 114 milyon doların 80 milyonunu ekip arkadaşlarına “Onlar benden daha fazla emek harcadı.” diyerek dağıtmıştır. Zorlu sahnelerde kullandığı dublörüne özel yapım motosiklet aldığı doğrudur.

Hala halkın içinde yaşayan bir adamdır. Metro kullanır ve nezaketinden hiç ödün vermemiştir. İnsanlara yardımcı olmaya devam etmiştir.

Bir gece magazinciler, onu kıskıvrak bir kadınla yakalamanın derdine düşüp peşinde dolaştıklarında onu evsiz bir adamla karşılıklı sigara içip sohbet ederken bulmuşlardır.

Herşeyi geride bırakmaya çalışsa da dram onu maalesef bırakmıyor. Zengin, yakışıklı, milyonların tanıdığı biri… Daha ne derdi olsun diye düşünebilirsiniz; ancak şimdi de kız kardeşinin kanser hastası olmasıyla bir kez daha sınanıyor.

Her kaybedişin acısı bambaşkadır. Baba, evlat, eş, dost, kardeş… Biz birini bile yaşasak hayatta tutunacak dalımızın olmadığını, yaşamak için sebebimizin kalmadığını düşünüp bırakırız savaşmayı, gemiyi limana çeker, çürümesini bekleriz.

Ömrünüz sizin istediğiniz anda başlamadı ve sizin istediğiniz anda son bulmayacak. Kendi hayat çizginize müdahale edemezken, herşeyin sizin istediğiniz gibi olmasını beklemeyin. Sadece tüm engellere rağmen isteklerinizin üzerine gidin. Tıpkı kahramanımız,

Keanu Reeves gibi…


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

102
18 Paylaşım, 102 Beğeni
Smyrna

Efsane

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın