2018’de Vizyona Girmiş 10 Film!

Beşi yabancı, beşi Türk yapımı.


Beşi yabancı, beşi Türk yapımı olan, 2018 yılında vizyona girmiş on filmi, sizler için bir araya getirdik. Keyifli okumalar!

 1. 1 Arif V 216


  Cem Yılmaz ve Ozan Güven'in başrolünde oynadığı, senaristliğini Cem Yılmaz'ın, yönetmenliğini Kıvanç Baruönü'nün yaptığı Arif V 216; 2018 yılının hem olumlu, hem olumsuz eleştirilerle ses getiren filmlerinden biri olmuştur. 

  GORA ve A.R.O.G'tan tanıdığımız 216, insan olmanın hayalini kurmaktadır. Dünyaya sevdiği dostu Arif'in yanına gelir ve insan gibi yaşamaya başlar. Tüm bu olanlara, yeni yaşamına alışmaya çalışan 216'nın kapısını bu defa aşk çalar. Robot olduğunu herkesten saklamaya çalışan fakat bunu başaramayan 216'nın robot olduğunu öğrenen bir iş adamı onun kopyalarını yapıp, satmak istemektedir. Sunduğu cazip teklifler ile 216'yı kandırmayı başaran iş adamı, artık geleceği değiştirecek güce sahiptir. Tüm bunların farkına varan Arif hem kadim dostu 216'yı hem de dünyayı kurtarmak için mücadeleye başlayacaktır.

 2. 2 Yolcu / The Commuter


  Yönetmenliğini aksiyon filmleriyle adı anılan Jaume Collet-Serra'nın, başrolünü böyle filmlerle harmanlaşmış olan  Liam Neeson'ın üstlendiği Yolcu filmi, ortalamanın üstünde tuttuğu beğenilme oranlarıyla 2018'de ses getirmiş filmlerden biridir. 

  Micheal McCauley, klasik bir beyaz yakalının sürdüğü hayatı süren bir aile babasıdır. Oldukça sıradan bir hayata sahiptir. Mutlulukla sürdürdüğü evliliği bir gün tepe taklak olur. Her gün işe giderken kullandığı trenin son durağında gizemli bir yabancının kimliğini ortaya çıkarmak zorunda kalır. İçinde bulunduğu komplonun farkına varan Micheal, hem kendini hem de yolcuları kurtarma adına büyük bir mücadeleye başlar.

 3. 3 Deliha 2


  Yönetmen koltuğunda ve başrolde Gupse Özay'ın olduğu aynı zamanda senaristliğini üstelendiği Deliha 2 filmi, birinci filmini aratmayacak şekilde 2018 yılında gönüllere taht kurmuştur.

  Aşk hayatında istedikleri olmayan bundan dolayı gelecek hedeflerini kariyer hayatına çeviren Zeliha, temiz kalpli ama bir o kadar da deli dolu bir kızdır. Hayallerinin arasında aşçı olmak vardır. Başvurduğu pek çok iş yerinden olumsuz dönüş alan Zeliha'nın bir gün şansı döner ve çok şık bir restoranda işe başlar. Bu şekilde iş dünyasına adımını atan deli dolu kızımız Zeliha, hayallerine ulaşabilecek midir? 

 4. 4 Labirent: Son İsyan / Maze Runner: The Death Cure


  Yönetmen koltuğunda Wess Ball'ın oturduğu, başrolünü Dylan O'Brien ve Kaya Scodelario gibi oyuncuların paylaştığı Labirent: Son İsyan, serinin diğer filmleri gibi tekrar tekrar izlenecekler listesine 2018 senesinde adını yazdırdı.

  Thomas ve arkadaşları Labirent'ten kurtulmalarının ardından hapsoldukları yerden kaçmışlardır. Dünyayı resmen avuçlarının içinde tutan acımasız organizasyon W.I.C.K.E.D'e karşı olan isyancı grup Right Hand ile bir araya gelirler. Teresa'nın beklenilmedik ihanetinden sonra kendilerini yine W.I.C.K.E.D ile olan bir mücadelenin ortasında bulurlar. Mücadele sırasında Minho, organizasyonun eline düşer. Thomas ve arkadaşları Minho'yu kurtarma amacıyla organizasyonun peşine düşer. Aldıkları kararlar dünyanında kaderini değiştirecektir.

 5. 5 Şampiyon


  Yönetmen koltuğunda Ahmet Katıksız'ın oturduğu, başrollerini Ekin Koç ve Farah Zeynep Abdullah'ın üstlendiği şampiyon filmi, yaklaşık yirmi gündür vizyonda olmasına rağmen hikayesinin yaşanmışlığıyla ses getiren bir film olmuştur.

  Şampiyon filmi, efsane yarış atı Bold Pilot sayesinde bir araya gelen bir çiftin aşk hikayesini anlatmaktadır. Bu çift Bold Pilot'un daimi jokeyi Halis Karataş ile Begüm Atman'dır. Gerçek hikayeden uyarlanan Şampiyon filminde, Türk atçılığının önemli bir ismi olan Özdemir Atman sahip olduğu Bold Pilot, at yarışına ilgisi olmayanların bile sevgisini kazanır. Ve Bold Pilot sayesinde büyük bir aşk hikayesi başlar.

 6. 6 İnanılmaz Aile 2 / The Incredibles 2


  Animasyon çocuk filmi olan İnanılmaz Aile 2'nin yönetmen koltuğunda  Brad Bird, seslendirme kadrosunda ise Craig T. Nelson, Holly Hunter, Sarah Vowell, Brad Bird, John Ratzenberger, Samuel L. Jackson, Bob Odenkirk, Jonathan Banks, Sophia Bush ve Catherine Keener gibi isimler bulunuyor. Birinci filme olan ilgi, ikinci filmde de aynı şekilde devam etmiştir.

  Süper ailemiz suçlarla savaşmaya devam ederken, yaşadıkları yerde süper kahramanlığın yasal olmaması başlarını ağrıtmaya başlamıştır. Süper ailenin annesi Helen, süper kahramanların önemini kanıtlama amacıyla dünyayı kurtarırken baba Bob, Violet ve Dash ile birlikte evin sorumluluğunu üstlenmiştir. Jack-Jack'in de süper güçleri vardır ve bu evdeki durumları oldukça zorlaştırmaya başlamıştır. Yeni bir kötü dehanın ortaya çıkması ve dünyayı tehdit etmesiyle, süper ailemiz ve Frozone yeniden birlikte çalışmanın bir yolunu bulup dünyayı kurtarmalıdır.

 7. 7 Cebimdeki Yabancı


  Perfetti Sconosciuti'den sinemamıza uyarlanan Cebimdeki Yabancı, Serra Yılmaz'ın yönetmeni olduğu ilk filmdir. Asıl film ile arasında uçurum olmaması filmin olumlu eleştiriler almasına sebep olmuştur. Ve vizyona gireceği duyurulduğu andan itibaren kanımca 2018'de merakla beklenen filmlerin başını çekmiştir. Oyuncu kadrosunda Şükrü Özyıldız, Şebnem Bozoklu, Çağlar Çorumlu, Buğra Gülsoy, Leyla Lydia Tuğutlu, Belçim Bilgin ve  Serkan Altunorak vardır.

  Yedi eski dost bir akşam yemeğinde bir araya gelir. Gece, şen kahkahalar ve güzel sohbetler ile devam ederken bir oyun oynamaya karar verirler. Oyun şöyledir; herkes telefonunu masanın üstüne koyacak, gelen aramaları herkes duyacak, bildirim ve mesajlar yüksek sesle okunacaktır. Bakalım, bu yedi eski dost, aslında yedi yabancı olduklarını fark ettiklerinde ne yapacaktır?

  DipNot: Tüm film birinci saniyesinden, sonuncu saniyesine kadar tek bir mekanda geçmektedir. Komedi/Gerilim türündeki bu filmi zevkle izleyeceksiniz.

 8. 8 Bumblebee


  Yönetmen koltuğunda Travis Knight'ın oturduğu, başrolünde Hailee Steinfeld gibi isimlerin yer aldığı nerdeyse herkesin çok beğendiği, bloğumuzda da Metal E.T. BUMBLEBEE Vizyonda! başlığıyla bahsettiğimiz, 2018'in belki de en çok sevilen filmlerinden biridir.

  1980'li yıllarda tek başına kalan sarı autobot Bumblebee, henüz çok genç olduğundan 1987 yılında sürekli kaçmakta ve saklanmaktadır. Kendine güvenli bir sığınma yeri olarak Kaliforniya'nın sahil kasabasına sığınmıştır. Charlie adındaki genç kız, bir gün bir köşede hurda yığını gibi duran Bumblebee'yi fark eder. Çalışma ihtimali olduğunu düşündüğü için onu tamir etmek için atolyesine götürür ve tekrardan çalışması için elinden gelen her şeyi yapar. Uğraşlarının verdiği olumlu sonuçlarından ardından Bumblebee'nin basit bir tosbağadan daha fazlası olduğunu fark eder. Bunun ardından Bumblebee ile yakın arkadaş olan Charlie, Bumblebee'yi kötülerden korumak için onunla birlikte büyük maceralara atılır.

 9. 9 Müslüm


  Yönetmen koltuğunu Can Ulkay ve Ketche'nin paylaştığı, oyuncu kadrosunu Erkan Can, Zerrin Tekindor, Timuçin Esen gibi usta oyuncuların oluşturduğu, bunun yanı sıra genç yetenek Şahin Kendirci'nin de içinde yer aldığı, tüm Türkiye'yi ağlatan, derdi olmayanı seans sonunda derde sokan bir filmdir. Merhum ve usta sanatçı Müslüm Gürses'in hayat hikayesi konu edinilmiştir. Bu çarpıcı ve zor hayat hikayesi gerçekten insanların yüreğine dokunmuştur.

 10. 10 Bohemian Rhapsody


  Bohemian Rhapsody, başlı başına saygı duruşu niteliği taşıyan bir filmdir. Queen grubuna, müziklerine, efsaneleşmiş ve klişeleri, kuralları yıkmış, ikonikleşmiş solistleri Freddie Mercury'e duyulan büyük saygının beyaz perdeye taşınmış halidir. Mercury'nin inişli, çıkışlı hayatını ve yaşamını tehdit eden hastalığına rağmen o efsanevi Live Aid konserinde gruba liderlik etmesini anlatıyor. Oyuncu seçimleri, dekor, her şey tamamen özenilmiş şeyler, sanırım tek kusur olarak hikayenin fazla sapmasını gösterebiliriz. 

Yaren Gece ÖZTÜRK

SizVeBiz BLOG Editörü, Adana

BTU-International Relations

 

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri