Siz Ve Biz BLOG

16 Maddede Konfeksiyon Atölyesinde Çalışmak

5 dakikada okuyabilirsiniz


50
6 Paylaşım, 50 Beğeni
konfeksiyonkpk

10 parmakta 10 marifet diyebilir miyim kendim için müsaadenizle:) 18 yaşındayken konfeksiyon atölyesinde çalışmış biri olarak hem o günleri yâd edeyim hem de 16 maddede küçük konfeksiyon atelyesinde çalışmak nasıl birşeymiş anlatayım.

1. Genellikle bodrum katında yer alırlar

ately

Maden ocakları ile mukayese edilemez ama ocaklarda olduğu gibi girdikten sonra dışarıyla olan bağlantın biter. Çoğunlukla Bodrum katlarında yer alan atölyelerde birkaç ufak cam dışında dışarda havanın ne durumda olduğunu pek bilemeyiz.

2. 18-26 yaş arası kızların ekmek teknesidir

atelye

Benim çalıştığım dönemde kızlar yurdu gibiydi. Okumaya devam etmemiş ya da edememiş ilkokul mezunu kızlar, kendilerini bu hayatın içinden çekip alacak, evlenince çalıştırmayacak adamı umutla beklerler burada ve hepsinin bir sevgilisi vardır; ama onlar da fakirdir 🤷‍♀️

3. İllaki bir ayakçı olur

atelye

Elinde ip temizleme makası bir orada bir burada olan ancak genelde makinacıların çevrelerinde dolaşan her bölüme yardım eden joker team memberlardır kendileri.

4. Yemek ve mola için bildiğiniz teneffüs zili çalar

mola

10:00 ve 15:00 saatlerinde 15’er dakika, 12:00’de de bir saatlik mola zamanları olur ve bunun için ustabaşının elini zile götürmesi beklenir. Benim zamanımda fettan, röfleli saçları ve 1.50’lik boyunu 20 cm.lik dolgu topukla 1.70’e çıkaran ustabaşı kadın vardı. Zili çaldıktan sonra koridordaki masaya oturur, bacak bacak üstüne atıp çalışanları seyrederdi. O zamanlar fantezi nedir bilmediğim için fantezi yapıyordur diyemezdim😂. Şimdi diyebilirim.

5. Sabah 8:00 Akşam 18:00 çalışılır

atölye

Zaman geçmek bilmez. Şuanki çalışma hayatına göre 11 yıl önce gayet de makulmuş aslında. Cumartesi tam gün bazen de insaflı bir patronsa yarım gün çalışılır pazartesi tatil olur; ancak işler yoğunsa pazar günü bile mesai olur.

6. Tam çıkmayı beklerken mesai var diye haber gelir

atölye

Saat 17:45’tir. Herkes happy hours yaşayacağız diye beklerken 23:00’e kadar mesai var demezler mi?  Yıkılır tüm umutlar hele bir de randevu varsa dışarda 🤦‍♀️

7. Bitiş zili çalar çalmaz iş anında bırakılır

atölye

Makinada dikilen kumaşın, dikilmiş ürünün fazla ipliklerini almanın hiç bir önemi kalmaz. Makinacılar, anında ayaklarını çeker, iplikçiler makası atar ve yangın tatbikatı varmış gibi koşar adımlarla bulunan bölümden uzaklaşılır. Bu işin fıtratında var bu 😉

8. Sabahtan akşama kadar Kral Fm dinlenir

atölye

Müslüm ile Cengiz babalar, Orhan ile Ferdi abiler sabahtan akşama kadar çalışanlarla mesai yaparlar. Çalıştığım dönem İsmail YK’nın, Allah Belanı Versin şarkısını patlattığı o talihsiz zamana denk gelmişti. Sabah serviste başlayıp akşam servisten inene kadar İsmail YK dinlendi bir ay kadar. En son kustuğumu hatırlıyorum.

9. Gürültü düzeyi 80 db’nin altına düşmez

atölye

Overlok makinaları ile bir de düz makinalar vardı. Biri bateri diğeri trampetti. Arada ütücünün cossss sesiyle ahenkli(!) bir gürültü eşliğinde gün biter, hayatından hiç silemeyeceğin bir ses olarak hafızana kazınırdı.

10. Toz olmazsa olmazdır

atölye

Bu atölyelerin olmazsa olmazı tozdur. Artık vücudunla bütünleşik olurlar. Her banyoda kese yapmak şart olur.

11. Hep hüzünlü genç kızlar

atölye

Sabahın 6:30’unda İsmail YK dinlerseniz olacağı bu olur. Dedim ya serviste başlar Müslüm Baba’yla harmanlanır ve hep bir köşede ağlayan genç kızlarla doludur. Sebep ortaktır: fanfinifon işleri 🤦‍♀️.

12. Herkesin ablası hayatın çemberinden geçmiş orta yaş üstü hanımlar

atölye

Kimisi anne sıcaklığında yanaşır kimisi biraz daha fettan olup kız erkek ilişkileri hakkında “Göster ama elletme” felsefesinde hayata dair ipuçları verir.

13. Serviste yer kavgası

atölye

Bizatihi yaşadım. Serviste herkesin yeri olurmuş. Ne bileyim ben. Oturmuşum en arkaya pencere yanına. Geldi atölyenin en yere bakan yürek yakan esmer hatunu. Dedi kalk orası benim yerim. Dedim banane ben oturdum; kalkmıyorum. Ufak bir ağız dalaşı, sonra kızın hemen dibimde oturup tehdit etmesi ve benim gram umursamayışım… Sonra arkadaş oluşumuz. Orda anladım. Öyle kedi gibi pısarsan karşındaki aslan kesilir. Aha da tavsiye size 😉.

14. Mesai biter bitmez tuvalette saç baş makyaj yapımı

atölye

Zil çalar çalmaz koşulan tuvalette ayna önünde yarış başlar. Servis en fazla 10 dk içinde kalkacaktır ve aceleyle makyajlar yapılır, kokular hunharca sıkılır ve anneye “Anne mesai varmış 21:00’a kadar!” denilir, sevgiliyle buluşmaya hazır ve nazır olunur.

15. Yazın sürekli hissedilen ter kokusu

ter kokmak

Kız ya da erkek farketmez o servis akşam dönüşü mis! gibi ter kokar. Belki de 11 yıl önce deodorant yoktu ne bileyim 🤷‍♀️.

16. Makinacıların el üstünde tutulması

atölye

Ayakçı, iplik temizlemeci, paketlemeci, ütücü falan kolay bulunur da makineci hele de overlokçu zor bulunurdu. Ee az bulunan değerlidir ya her zaman, el üstünde tutulur ve en yüksek maaşlar onların olurdu.

Bu gözlemler sadece üniversiteye gitmeden önceki 3 aylık zamanda elde edinilmiştir. Mutlak çok şey değişmiştir; ama benim için ilginç bir deneyim olmuştu. Bir sonraki yazımda fast-food’ta çalışmanın ne demek olduğunu anlatırım. 😊


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

50
6 Paylaşım, 50 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Smyrna

Efsane

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın