Siz Ve Biz BLOG

10 Maddede Terkedilme Süreci

5 dakikada okuyabilirsiniz


30
7 Paylaşım, 30 Beğeni
terkedilme

Aşktan, sevgiden, sevdadan bahsettik; ilişkiyi nasıl canlandıracağınıza dair tüyolar da verdik. Aşık olduk, çok sevdik, bitmemesi için her şeyi yaptık; ama olmadı ve terk mi edildik? Yanaşın yamacıma söyleyeceklerim var. Bu yazıda terkedilenlerin yaşadığı süreci ve bu durumla nasıl baş edeceklerini aktaracağım. “Yahu sen ne anlayacaksın bizim halimizden?” diyen terkedilenler, “Yahu biz de terkedildik, biliriz tabi.” diye cevap verip başlıyorum.

Öncelikle bitirme şekillerine bakalım:

  • Artık sıkıldım, sürekli kavga ediyoruz, yürümüyor bitsin. (Sanki ilişki dediğimiz ayaklı bir tür de yürümüyor. İlişki yaşanır; sen yaşayamıyorum desene şuna. Suçu ilişkiye niye atıyorsun, değil mi ama?)
  • Ben başkasına aşık oldum, başkasına ilgi duyuyorum. (Hiç sesinizi çıkarmayın. Gitsin yoluna)
  • Ve zorunlu bitirmeler. (Hiç sevmemen gereken bir kadına, adama sevdalanmışsan ve kaçınılmaz sondan kaçamadığın bir durumdaysan, şanslıysan karşılıklı konuşur bitirir ve ayrı ayrı yolunuza devam edersiniz; değilsen bir taraf illa ki daha cesur davranır ve “Bitti.” der.)

Başlıyoruz sürece:

1. Kabullenme evresi

terkedilme

Durumu kabullenme evresi daha doğrusu kabullenmeye çalışma evresi diyebiliriz. Hazırla mendilleri. Ağlayacaksın yapacak bir şey yok. Ağla, bağıra çağıra (erkek olsan da yap, rahatla). Küfredeceksin, bela okuyacaksın (bunu yapmamanızı öneririm, gerek yok :)) “Nasıl ya, niye?” sorularını defalarca kez tekrarlayacaksın. Kendi başına kalmak isteyecek, ortamların en konuşkan insanıyken, biranda sus pus oturan, sanki dünyanın tüm kahrını sen çekiyormuşsun gibi bir role gireceksin. Çok fazla gel-git yaşayacaksın. “Nasıl, neden?” soruları yoğun bir şekilde kafanın içinde sağdan sola koşarken bir an durup “Amann, banane ya kendi kaybeder, defolsun gitsin!” gibi bir cümle baloncuğu oluşuverecek kafanda.

2. Şarkılarda arama evresi

terkedilme

Kendini şarkılara verir, Sezen Aksu’nun Git-me’sini defalarca kez dinlersin. Sonra Ahmet Kaya, İbrahim Tatlıses, Yıldız Tilbe’ye bağlarsın, sen ki arabesk müzikten nefret ederken, Güllü’nün “Sanki Dağlar Yıkıldı, canım çekildi sandım, o an ölmek istedim, Sevmiyorum dedin, ya” şarkı sözleri acına acı katar.. Burak Kut’un “Sen sevdiğimdin, bebeğimdin, neden ayrıldık?” deyişi yüreğini dağlar. Dinle sevgili terkedilen dinle. Akıt zehrini diğer aşamaya geç.

3. Her şeyde “O” evresi

terkedilme

Her şeyde Ona ait bir şey arama, bulma evresi. Hayat devam ediyor. Çalışıyor ya da okuyorsunuz. Bir görüşme esnasında kendini tanıtan biri onun adaşı çıktı. Sırf adı seni terkedenin adı olduğu için bir anda karşındaki insana karşı bir sıcaklık hissedersin; çünkü özlemişsindir. Telefona gider elin, bir şeyler yazar yazar silersin. Elin saatlerce rehberdeki ismin üzerinde gezer ve ilk özel günü beklersin ki yazmanın bir sebebi olsun. Doğum günü, bayram, yılbaşını iple çekersin. Mesajı atar; ama sonrasında çok pişman olursun, iş işten geçmiştir. Mesajına karşılık alamayınca ikinci bir ilmiği geçirmiştir boğazına; ama henüz ayaklarının altındaki sandalyeyi itmemiştir.

4. Kafa şişirme evresi

terkedilme

En yakın arkadaşınızın kafasını şişirme evresinde milyon kez anlatırsın son yaşadıklarınızı. Arkadaşınızdan bir teselli beklersin. “Senin bir suçun yok” demesini istersin; ama içten içe kendinizde de suç ararsın.

5. Bunalım evresi

terkedilme

Çok özlüyorsun. Günlerdir, haftalardır hatta aylardır sesini duymuyorsun. Sosyal medyada paylaştığın şarkılar, film kareleri, özlü sözlerle mesaj vermeye çalışırsın, “Niye gittin be vicdansız?” demeye çalışırsın.

6. Suçlu arama evresi

terkedilme

Tüm ilişkinizin tüm detaylarını tekrar gözden geçirirsin. O gün böyle demeseydim, bunu yapmasaydım, o şöyle demeseydi gibi bir düzine varsayımı sıralarsın ve o yaşanılana bağlamaya çalışırsın terkedilmenin asıl sebebini.

7. Silkelenme evresi

terkedilme

Zaman işte… Herşeyi alıp götürdüğü gibi ilk günkü acın da kalmadı. Yavaş yavaş silkelenip kendine geliyorsun. Artık arkadaş ya da iş ortamında eski aktifliğine adım adım yaklaşıyorsun. Arkadaşlarının yaptığı şakalara gülüyor, sohbetlere katılıyorsun. Henüz kahkahalar atamasan da o günler de yakın.

8. Yeni mesajlar verme evresi

terkedilme

Kendine geldin. Artık daha sağlam duruyorsun; hatta karşına çıksa üzülmeyeceğini düşünüyorsun; ama bence erken karar verme. Onun gözlerini görüp sesini duyduğun an, başa sarma ihtimalin yüksek. Az daha bekle. Sosyal medyayı deli gibi kullanıyor, sürekli fotoğraflar paylaşıyorsun. “Ben acayip eğleniyorum, çok mutluyum, seni çoktan unuttum.” dercesine.

9. Kalbin de kabullenme evresi

terkedilme

Çok yandı canın. Sürüne sürüne, bağıra çağıra ağladın; çektin ve bitirdin acını. Aklın kabul etmiş olsa da kalbin “Hayırrrrrr” diye haykırıyordu; ama kalp de artık kabullendi. Artık mazide bıraktı.

10. Yeni aşklara yelken evresi

terkedilme

Tamamıyla kalpte de akılda da bitmiş olsa da tekrar başa sarma evresi de diyebiliriz. Kalp yine birini sevecek yine aşık olacak ve belki de yine terkedilecek; ama uslanmayacak yeniden sevecek.

Zaman, zaman, zaman… Herşeyin ilacı diye boşuna demiyorlar. Zor bir süreç olsa da geçecek, bitecek. Sonra bir gün karşına çıkacak ve yüzüne gülümseyerek: “Merhaba, nasılsın?” diyebileceksin. Belki arkadaş kalabileceksin. Şunu da unutmayın. Giden gider geri döndürmek için kendinizi paralamayın. Daha iyisi olacak diye düşünün. Bu sürecin ilk safhasında olanlar şimdi bunu anlayamayacak kadar acı çekiyorlar; ama geçeceğini bilin, çekmek zorundasınız. Bunu atlatın ve bir sonrakine siz terkedin 🙂 Şaka tabi. Bunu kimseye yapmayın. ( size saygı göstermeyen, şiddet uygulayanlar hariç tabi ki.)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

30
7 Paylaşım, 30 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Güldüm Güldüm
0
Güldüm
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Smyrna

Efsane

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın